Blog

 

Kotły 5 klasy są obecnie wpisane w standard. To one spełniają normy, wymagane przez przepisy i utrzymują wysoki poziom przy spalaniu. Co więcej oficjalne rozporządzenie nakazuje, aby do 2026 roku wszystkie piece odznaczały się klasą 5. Jakie są więc rodzaje i zastosowania kotłów tego typu?


 

Indywidualne parametry ustawienia pieca na ekogroszek wymagają własnego doświadczenia w pracy z kotłem oraz dostosowania go do własnych potrzeb. Mimo że nie istnieją uniwersalne rozwiązania, to jest kilka atrybutów, wymagających regulacji w podstawowy sposób. Jak je ustawić, aby kocioł na ekogroszek funkcjonował poprawnie?


 

Sezon grzewczy już dobiegł końca, dlatego jest to dobra pora na wykonanie jego konserwacji. W zależności od jakości paliwa gromadzi się nalot na elementach do konserwacji. Osad niekorzystnie wpływa na efektywność pracy kotła oraz środowisko. Dlatego tak ważna jest konserwacja kotła po sezonie grzewczym. Pamiętajmy, że nie każdy może się tym zająć. Konserwację należy powierzyć serwisantowi lub osobie z uprawnieniami. Niektóre elementy będziemy mogli wyczyścić sami.


 

Kotły CO potocznie nazywane są piecami. Ich zadaniem jest podgrzewanie nośnika ciepła, przeważnie wody, cyrkulującej w obiegu centralnego ogrzewania. Piece dzielimy ze względu na rodzaj spalanego paliwa np.: pellet, ekogroszek czy też węgiel. Współczesne kotły wyposażone są sterowniki, które nadzorują całą pracę kotła oraz utrzymują ustawioną przez nas temperaturę.


 

Obecnie rośnie świadomość ludzi na temat zdrowia i ochrony środowiska. Wszyscy chcemy oddychać świeżym powietrzem i nie przyczyniać się do jego zatruwania. Z tej potrzeby zaostrzane są przepisy dotyczące palenia w piecach. W praktyce oznacza to zakaz wprowadzania na polski rynek kotłów o wysokiej emisji spalin.