Blog

 

Żeliwo to wyjątkowo solidny i wytrzymały materiał. Z technicznego punktu widzenia jest to stop żelaza i węgla, z dodatkiem m.in. krzemu, manganu, fosforu czy siarki. Dzięki takiemu połączeniu uzyskuje się tworzywo doskonałe do zastosowań przemysłowych w urządzeniach wystawionych na działanie wysokiej temperatury. Z tego powodu na rynku dostępnych jest wiele modeli kotłów żeliwnych do ogrzewania domów oraz innych budynków. Czym się charakteryzują takie urządzenia i jak wypadają w porównaniu z modelami stalowymi?


 

Piece z podajnikiem to nowoczesne urządzenia, które mogą być przystosowane do różnego rodzaju paliw. Najczęściej są wyposażone w sterownik umożliwiający automatyczne dozowanie, co usuwa konieczność codziennego wypełniania komory spalania. Wystarczy co jakiś czas wypełnić szczelnie zamykany zasobnik paliwa. Jakie są możliwości wyboru? Na rynku dostępnych jest wiele modeli kotłów CO z podajnikiem, które różnią się mocą, klasą czy właściwościami grzewczymi. Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, w którym znajdują się najważniejsze informacje, a także nasza oferta pieców dostosowanych do różnych potrzeb.


 

Kotły 5 klasy są obecnie wpisane w standard. To one spełniają normy, wymagane przez przepisy i utrzymują wysoki poziom przy spalaniu. Co więcej oficjalne rozporządzenie nakazuje, aby do 2026 roku wszystkie piece odznaczały się klasą 5. Jakie są więc rodzaje i zastosowania kotłów tego typu?


 

Indywidualne parametry ustawienia pieca na ekogroszek wymagają własnego doświadczenia w pracy z kotłem oraz dostosowania go do własnych potrzeb. Mimo że nie istnieją uniwersalne rozwiązania, to jest kilka atrybutów, wymagających regulacji w podstawowy sposób. Jak je ustawić, aby kocioł na ekogroszek funkcjonował poprawnie?


 

Sezon grzewczy już dobiegł końca, dlatego jest to dobra pora na wykonanie jego konserwacji. W zależności od jakości paliwa gromadzi się nalot na elementach do konserwacji. Osad niekorzystnie wpływa na efektywność pracy kotła oraz środowisko. Dlatego tak ważna jest konserwacja kotła po sezonie grzewczym. Pamiętajmy, że nie każdy może się tym zająć. Konserwację należy powierzyć serwisantowi lub osobie z uprawnieniami. Niektóre elementy będziemy mogli wyczyścić sami.