Blog

 

Zwyczajne, najprostsze piece, wymagające dokładania paliwa co kilka godzin to urządzenia, które nie cieszą się już zbyt dużą popularnością. Mimo iż są to najtańsze sprzęty, to obecnie większość użytkowników sięga po rozwiązania droższe, lecz zapewniające wygodę i komfort użytkowania. Takie potrzeby spełniają piece CO z podajnikiem. Wśród tego typu urządzeń można wyróżnić trzy główne modele budowy. Ten artykuł skupia się jednak na jednym z nich. A konkretniej na kotłach CO z podajnikiem rynnowym.


 

Rynek nowoczesnych kotłów rozwija się niezwykle szybko, a wszystko to za sprawą zmieniających się przepisów i coraz większej świadomości ekologicznej. Stając przed wyborem kotła do swojego domu, często trudno się zdecydować oraz ocenić przydatność poszczególnych funkcji. Z tego powodu sporządziliśmy ranking 5 wyróżniających się propozycji. Dla przejrzystości i możliwości porównania konkretnych cech, pod lupę wzięliśmy wyłącznie kotły na ekogroszek – ranking umożliwia ich ocenę w kilku najważniejszych aspektach. 


 

W czasach większej świadomości ekologicznej i coraz lepszych rozwiązań technologicznych ekologiczne piece CO stają się popularnym wyborem wśród użytkowników. W przypadku zakupu nowych pieców ogromny wpływ ma na to prawodawstwo, ustalające określony standard kotłów, które mogą być sprzedawane. W przypadku istniejących instalacji impulsem do zmiany są często dofinansowania ze środków publicznych. Nowoczesne urządzenia mają zresztą same zalety – optymalizują zużycie paliwa, ograniczają koszty związane z użytkowaniem, pozwalają na duży zakres automatyzacji całego procesu oraz, oczywiście, są bardziej przyjazne dla środowiska. Na co warto zwrócić uwagę podczas ich wyboru?


 

Żeliwo to wyjątkowo solidny i wytrzymały materiał. Z technicznego punktu widzenia jest to stop żelaza i węgla, z dodatkiem m.in. krzemu, manganu, fosforu czy siarki. Dzięki takiemu połączeniu uzyskuje się tworzywo doskonałe do zastosowań przemysłowych w urządzeniach wystawionych na działanie wysokiej temperatury. Z tego powodu na rynku dostępnych jest wiele modeli kotłów żeliwnych do ogrzewania domów oraz innych budynków. Czym się charakteryzują takie urządzenia i jak wypadają w porównaniu z modelami stalowymi?