Blog

 

Piece na pellet to obecnie najlepsze rozwiązanie na rynku kotły na biomasę. Rozwiązania te są nie tylko przyjazne środowisku, ale także bardzo komfortowe w użytkowaniu i wydajne. Sposób ogrzewania domu to bardzo istotna sprawa, a piece na pellet mogą idealnie sprawdzić się także u Ciebie. Musisz jednak pamiętać, że bardzo ważne jest postępowanie według określonych zasad palenia ekologicznym paliwem. Niemniej kotły tego typu są coraz częściej wybierane, ponieważ generują znacznie większe oszczędności, niż jest to w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Czym więcej jest piec na pellet i ile kosztuje? O tym opowiadamy w poniższym artykule. 

Co to jest piec na pellet?

Piec na pellet zwany także kotłem pelletowym to urządzenie, które wytwarza ciepło do ogrzewania domu i wody. Od klasycznego pieca różni się on tym, że opał nie jest spalany wewnątrz kotła na ruszcie, a w palniku. Palnik pelletowy to niewielkie urządzenie, które składa się z małego paleniska i obudowy. Palenisko znajduje się wewnątrz kotła, a obudowa, który skrywa zapalarkę, podajnik krótki i wentylator jest umieszczona na jego zewnętrznej części. Obok palnika i kotła jest także jeszcze podajnik, którego zadaniem jest podawanie paliwa, poprzez przenoszenie go ze zbiornika do palnika. 

 

Tradycyjne kotły zasypowe i ręczny sposób palenia powoli odchodzi w niepamięć. Spowodowane to jest regularnie podnoszonymi restrykcyjnymi normami, dotyczącymi ochrony środowiska. Kotły pelletowe są więc optymalnym rozwiązaniem w obecnych czasach, nie tylko na wygodę użytkowania, ale również ze względu na tańszą eksploatację. Warto tutaj wspomnieć, że sam pellet jest znacznie tańszy niż gaz ziemny czy olej opałowy. Ponadto kocioł na pellet przy praktycznie takich samych kosztach, co modele na ekogroszek, wygrywa z nimi zdecydowanie. Wytwarza mniej popiołu i jest łatwiejszy w utrzymaniu w czystości. 

Co to jest pellet?

Pelletem nazywany jest jeden z rodzajów opału, który wykorzystywany jest do ogrzewania domów i wody użytkowej. Można go zobaczyć w postaci granulatu, którego średnica wynosi od sześciu do ośmiu milimetrów, a długość około trzech centymetrów. W Polsce największą popularnością cieszy się pellet drzewny, a to dlatego, że ma on największą wartość energetyczną. Do jego produkcji wykorzystuje się trociny drzew liściastych i iglastych, z tym że te drugie są lepsze ze względu na swoje parametry. 

Pellet uznawany jest za biomasę, którą Unia Europejska określa jako frakcję produktów, pozostałości przemysłu leśnego i rolnego oraz odpady, które ulegają bardzo łatwemu rozkładowi. Biorąc pod uwagę przeznaczenie, można wyróżnić pellet domowy i przemysłowy. Musimy także dodać, że pellet podlega wielu normom, przez co musi spełniać rygorystyczne normy, zanim zostanie udostępniony do sprzedaży i użytku. Na europejskim rynku wyznacznikiem jego jakości są certyfikaty DIN PLUS, które dzieli się na dwie klasy: EN plus A1 i EN plus A2. 

Jak powstaje pellet?

Pellet, a raczej granulat pelletowy powstaje w wyniku sprasowania pod wysokim ciśnieniem roślinnych odpadów. Najczęściej są to trociny, słoma, siano, otręby zbóż oraz masa z roślin energetycznych. Pellet drzewny powstaje z odpadów pochodzących z tartaków, stolarni i zakładów drzewnych. Chcemy, abyś zwrócił szczególną uwagę, że biomasa nie powstaje z przerobionych w całości drzew, a jedynie z elementów poprodukcyjnych. Istotny jest fakt, że nie mogą one zawierać żadnych zanieczyszczeń. Do wyprodukowania tony pelletu drzewnego potrzebne jest około pięciu metrów sześciennych trocin. 

Jak działa piec na pellet?

Nowoczesne modele pieca na pellet, takie jak Kotły Toret Pellet i Sztoker BIO, to w pełni zautomatyzowane urządzenia, których skomplikowana budowa pozwala na efektywne i ekologiczne ogrzewanie domu. Najważniejszym podzespołem pieca jest palnik, który znajduje się w korpusie. Wyposażony on jest w grzałkę elektryczną, która automatycznie rozpala paliwo. Dzięki temu nie ma konieczności wykonywania tej czynności ręcznie. Naszym zadaniem, jako użytkowników, jest ustawienie odpowiedniej temperatury i uzupełnianie paliwa w zasobniku. 

Przy pomocy jednego przycisku włącza się palnik oraz wentylator. Po uruchomieniu podajnika następuje rozpalenie pelletu znajdującego się na ruszcie. Biopaliwo z trocin drzewnych jest bardzo łatwopalne, dlatego też na obudowie jest umieszczony czujnik temperatury i zawór wodny, które przygaszą płomienie, gdyby temperatura była za wysoka. Zadaniem wentylatora jest podtrzymywanie płomieni na ruszcie, a gdy woda w obiegu uzyska odpowiednią wartości stopni Celsjusza, włączony zostaje podajnik. Proces ma charakter ciągły, a podajnik włącza się ponownie w momencie, gdy temperatura wody spadnie. Po wypaleniu całego paliwa, czyli pelletu, wentylator oczyszcza ruszt oraz palni, a popiół trafia do popielnika. 

Jakie są zalety pieca na pellet?

Piece pelletowe mają wiele zalet. Przede wszystkim paliwo jest ekologiczne i nie szkodzi środowisku, co jest bardzo ważne, jeśli wspomnimy, chociażby o zanieczyszczeniach, które wydobywają się z kominów, gdzie palone jest węglem. Ponadto w kotłowni nie ma zbyt dużo brudu ani popiołu. Bardzo często to, co znajduje się popielniku, jest wykorzystywane do użyźniania gleby, a więc nie ma generowania odpadów, które zostałyby niewykorzystane. Warto także wspomnieć o tym, że opał nie zajmuje zbyt wiele miejsca w kotłowni. 

Nowoczesne kotły na pellet, takie jak nasze, które oferujemy swoim klientom, charakteryzują się prostotą w obsłudze i pełnym zautomatyzowaniem. Piec na pellet Toret i Sztoker BIO mają bardzo pojemne zasobniki, których uzupełnienie wystarczy na kilka dni nieprzerwanej pracy. Palniki w nich mają automatyczną zapalarkę, dzięki czemu mogą one same się wyłączyć i włączyć. Ma to ogromny wpływ na ilości zużywanego paliwa, szczególnie w cieplejsze pory roku. Po zagrzaniu wody nasze kotły automatycznie się wyłączają, dzięki czemu generowane są oszczędności. 

Zobacz nasze piece na pellet

piec na pellet sztoker na pellet

Ile kosztuje piec na pellet?

Koszt pieca na pellet jest uzależniony od kilku czynników, między innymi od rodzaju i dodatkowych funkcji. Nie ma wątpliwości co do tego, że w pełni zautomatyzowany piec na pellet cenowo będzie wychodził drożej niż modele, którymi trzeba sterować ręcznie. Proste kotły, które wymagają większego zaangażowania ze strony użytkownika, kosztują około siedmiu tysięcy złotych. Oczywiście jest to wysoka cena, jeśli porówna się ją z naszymi urządzeniami, które są w pełni zautomatyzowane. 

Nowoczesne modele, które oferują różni producenci na rynku, oscylują w granicach dziesięciu tysięcy złotych i więcej. Dla porównania nasze kotły na pellet Toret i Sztoker BIO mają cenę od ośmiu do dziesięciu tysięcy złotych. Jest to kolosalna rozbieżność, tym bardziej że modele oferowane przez nasz sklep zostały wyprodukowane w oparciu o najnowsze technologie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanych przez nas piecach na pellet, skontaktuj się z nami, a my pomożemy Ci wybrać najlepsze i najefektywniejsze rozwiązanie do Twojego domu!