Blog

 

Wybór pieca do centralnego ogrzewania, to poważna decyzja, z którą będziesz żyć przez kilka lub kilkanaście lat. Dobrze więc jest zadbać o to, żeby to życie przebiegało jak najbardziej komfortowo.
Jaki piec wybrać? Jak dopasować jego wielkość do powierzchni domu?

Piece na ekogroszek – kuszą dobrą opinią

Piece na ekogroszek są obecne w naszych domach od kilku lat, a dzięki pozytywnym doświadczeniom związanym z ich użytkowaniem, ich popularność wciąż rośnie. Nic więc dziwnego, że i tobie jego zakup może się wydawać kuszącą opcją.
Zanim jednak zaczniesz zastanawiać się, jak dobrać piec na ekogroszek do powierzchni domu, warto byś poznał wady i zalety tego rozwiązania.

Wady i zalety opalania ekogroszkiem

Ekogroszek, jak nazwa wskazuje, jest paliwem stałym, spełniającym wszelkie normy unijne dotyczące odpadów stałych i zawartości siarki.
Zaletą tego paliwa, jest wygoda związana z jego stosowaniem. W przypadku prawidłowo dobranego pieca na ekogroszek zupełnie nie musimy się martwić temperaturą w naszym domu – cały proces odbywa się automatycznie, jeśli tylko odpowiednio wyregulujemy kocioł i załadujemy podajnik. Mamy przy tym czyste sumienie w kwestii dbałości o środowisko naturalne, dzięki niskiej emisji spalin i odpadów stałych.

Jako zaletę ekogroszku, należy wymienić również niewysoką cenę paliwa, jak również jego łatwą dostępność. Większy zapas opłaca się zrobić latem, ale kiedy nam ekogroszku zabraknie w sezonie, bez problemu dostaniemy go w każdym składzie z opałem, zapakowany w wygodne worki.

Niewątpliwą wadą natomiast, która odstręcza ludzi od zakupu pieca retortowego na ekogroszek, jest jego wysoka cena. Wprawdzie zwraca się ona z czasem w miarę korzystania z ekonomicznego paliwa, tym niemniej ten pierwszy, duży wydatek musimy ponieść.

Piec retortowy potrzebuje również odpowiedniej wielkości kotłowni, gdzie będzie się mógł zmieścić razem z pewnym zapasem ekogroszku. Kotłownia musi również spełniać przepisy, które mają na celu troskę o bezpieczeństwo użytkowników.

Zdecydowałeś się na ekogroszek? Określ swoje potrzeby grzewcze!

Kotły CO na ekogroszek występują w różnych wielkościach i w związku z tym posiadają różną moc grzewczą.
Po podjęciu decyzji o wyborze tego sposobu ogrzewania, a przed zakupem, czeka nas kolejna decyzja – jaki piec wybrać? Większy, „na zapas”? Czy może lepiej mniejszy, ale tańszy?

Jeśli masz mały dom, lub zamierzasz ogrzewać mieszkanie w domu wielorodzinnym, rzeczywiście nie ma sensu kupowanie dużego kotła. Jednak jeśli kupisz zbyt mały piec na ekogroszek do powierzchni domu, będziesz w okresie zimowym po prostu marznąć, co z pewnością nie jest kuszącą perspektywą.

Jak określić swoje potrzeby grzewcze? Jeśli masz stosunkowo nowy dom, zapewne posiada on świadectwo charakterystyki energetycznej. Domów wielorodzinnych również to dotyczy.
W przypadku starszego budynku, łatwo obliczysz tę wartość, biorąc pod uwagę czynniki takie, jak izolacja cieplna budynku

Najbardziej ekonomiczne w kwestii ogrzewania są domy pasywne. Tu wystarczy nawet 50W mocy grzewczej na metr kwadratowy – i to z zapasem.
Domy, których nie można już nazwać pasywnymi, ale budowane w XXI wieku, czyli przy użyciu nowych technologii, potrzebują już 70W.
W najgorszej sytuacji jesteś, jeśli mieszkasz w starym, słabo izolowanym budynku, gdzie na ogrzanie 1 metra kwadratowego powierzchni, potrzeba nawet 120W.

Oprócz wieku budynku i jego izolacji, należy wziąć pod uwagę również wysokość pomieszczeń – ogrzewamy przecież kubaturę, nie powierzchnię. Nieobojętne jest również podpiwniczenie, lub jego brak, a także – oczywiście – wysokość temperatury, jakiej oczekujemy.
Przykładowa kalkulacja dla starego domu (120W/m2) o standardowej wysokości pomieszczeń, przy założeniu dodatkowego ogrzewania ciepłej wody, będzie więc wyglądała następująco:

120W x 100m2 + 3kW = 15kW – tyle wynosi zapotrzebowanie domu przy – 20 stopniach Celsjusza na zewnątrz i oczekiwanej temperaturze + 20 stopni Celsjusza wewnątrz.
Obliczenia wykonane są dla dość ekstremalnej ujemnej temperatury, więc na pewno z piecem o takiej mocy nie zmarzniemy, przez większość czasu będziemy wykorzystywać część tej mocy, ale w przypadku ogrzewania, zwłaszcza starego domu, chuchanie na zimne jest jak najbardziej na miejscu.

piec na ekogroszek

Czy warto kupić piec na ekogroszek?

Koszt pieca o tej mocy zaczyna się od około 5500 złotych, ale możesz wydać nawet dwukrotnie więcej, jeśli chcesz mieć bardziej zaawansowane urządzenie znanej marki.
To rzeczywiście spory wydatek, ale przecież nie będziesz go ponosić często. Dobry piec, użytkowany zgodnie z zaleceniami producenta i przy użyciu dobrej jakości groszku, posłuży ci co najmniej kilkanaście lat i wymienisz go raczej z potrzeby skorzystania z nowszych rozwiązań, jakie będą wtedy dostępne, niż z powodu jego awaryjności, czy niskiej wydajności.

Z pewnością warto ponieść taką inwestycję, zyskujesz dzięki niej:

- komfort
- oszczędność na kosztach paliwa
- świadomość dbałości o środowisko naturalne

Te trzy atuty zdecydowanie przemawiają za zakupem odpowiedniej wielkości pieca na ekogroszek.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 

  1. Jak dobrać piec na ekogroszek?

    Wszystko zależy od kilku czynników, takich jak wiek budynku, zastosowane technologie podczas budowy, czy budynek jest dobrze izolowany oraz wysokość temperatury, jakiej oczekujemy.

  2. Jak obliczyć moc pieca na ekogroszek?

    Moc obliczamy na podstawie architektury i zastosowanych technologii w budynku, wielkości pomieszczenia i oczekiwanej temperatury. Dla przykładu: temperatura na zewnątrz wynosi -20 stopni Celsjusza, oczekiwana temperatura wewnątrz +20 stopni Celsjusza, budynek, który chcemy ogrzać, ma powierzchnię 100 metrów kwadratowych, jest słabo izolowany, dodatkowo ogrzewa ciepłą wodę; wzór wygląda następująco: 120W x 100m2 + 3kW = 15kW - tyle potrzeba energii do ogrzania domu.

  3. Jakie są zalety kotłów na ekogorszek?

    Mała awaryjność, wysoka wydajność, komfort użytkowania, oszczędność na kosztach paliwa, świadomość dbałości o środowisko.