Blog

 

Indywidualne parametry ustawienia pieca na ekogroszek wymagają własnego doświadczenia w pracy z kotłem oraz dostosowania go do własnych potrzeb. Mimo że nie istnieją uniwersalne rozwiązania, to jest kilka atrybutów, wymagających regulacji w podstawowy sposób. Jak je ustawić, aby kocioł na ekogroszek funkcjonował poprawnie?

Parametry standardowe

Mimo, że każdy piec na ekogroszek jest inny, to jednak większość ustawień zalecanych jest taka sama. O jakich parametrach mówimy i jakie ustawienia powinniśmy wprowadzić? Mamy dla Was małą ściągę idealnie dobranych wartości dla kluczowych parametrów.

 • czas pracy podajnika to 15 sekund w trybie pracy,
 • czas przerwy podajnika - 45 sekund w trybie pracy,
 • obroty wentylatora 30% w trybie pracy,
 • temperatura załączania pompy - 42 stopnie,
 • czas pracy podajnika w trybie podtrzymania podajnika - 20 minut, pamiętając aby przestój podajnika i dmuchawy w czasie podtrzymywania nie był dłuższy niż 20 min, gdyż może spowodować wychłodzenie niespalonego paliwa,
 • obroty wentylatora w trybie podtrzymania to 43%,
 • wyprzedzenie wentylatora w trybie podtrzymania - 10 sekund,
 • opóźnienie wentylatora w trybie podtrzymania to 10 sekund,

Przed rozpoczęciem działań sprawdź, jakie parametry są ustawione w Twoim piecu. Jeżeli znacznie odbiegają od tego, co zostało przedstawione powyżej postaraj się je zmienić.

Trzy najważniejsze parametry

Są atrybuty, na które w szczególności powinieneś zwrócić uwagę, przy ustawianiu pieca. To one najmocniej wpływają na ekonomiczne wykorzystanie paliwa oraz użytkowanie pieca. Mowa tutaj oczywiście o przerwie podawania, jego czasie oraz mocy nadmuchu. Każdy z nich przybliżymy za sekundę.

Przerwa podawania - ile powinna wynosić

Jest to parametr od którego najczęściej zaczynamy regulację pieca. Znacznie łatwiej wtedy wyregulować stosunek czasu przerwy do czasu podawania. Czas przerwy, jaką ustawiamy na piecu to przeważnie 40 sekund. Korekta o jedną sekundę nie wprowadzi znaczących zmian w mocy, natomiast Tobie będzie łatwiej zaobserwować, które ustawienie jest korzystniejsze dla Ciebie.

Czas podawania - nie za dużo i nie za mało

Wstępne ustawienia pieca na ekogroszek wskazują konfigurację czasu podawania paliwa na 5 sekund. Pamiętaj, że ta wartość wpływa w głównej mierze na wydajność kotła. Mimo że najbezpieczniejszą opcją jest właśnie ustawienie 5-ciu sekund to należy jak najlepiej dopasować ten czas do swoich możliwości. Jeżeli zwiększamy częstotliwość podawania ekogroszku to tym samym wzrasta moc kotła i zużycie opału. Warto mieć to na uwadze. Nie popadajmy jednak ze skrajności w skrajność. Zmniejszenie tego parametru wcale nie będzie dla nas korzystniejszą opcją. Skrócenie czasu podawania może bowiem spowodować utrudnione uzyskanie odpowiedniej temperatury oraz zmniejszenie mocy pieca.

Moc nadmuchu - parametr kluczowy

To kolejny parametr, który należy dostosować w odpowiedni sposób przed użytkowaniem. Mimo że nie wpływa on na moc pieca, to jest istotny przy wydajności spalania ekogroszku. Jeżeli ustawimy zbyt słabą moc nadmuchu, to nie będzie dostarczona odpowiednia ilość tlenu, a w związku z tym pełne spalanie opału może być problematyczne lub zupełnie niewykonalne. Mała moc nadmuchu przy wysokim czasie podawania może skutkować również przysypywaniem niedopalonego ekogroszku. Z drugiej strony zbyt duży nadmuch może zwiększyć zużycie paliwa. Niestety, ale w tym wypadku ciepło ucieka prosto do komina dymowego. Inną konsekwencją źle ustawionej mocy nadmuchu może być powstawanie spieków. Jak widać ten parametr nie może być ustawiony na za duży lub za mały poziom. Przedobrzenie zarówno w jedną, jak i drugą stronę może skutkować nieekonomicznym wykorzystaniem opału. Może to przynieść negatywne skutki, tak więc znacznie lepiej będzie postawić na sprawdzone parametry. Najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie, jak będą one funkcjonowały w Twoim wypadku i ewentualnie je lekko zmodyfikować w razie potrzeby.

Istotne kwestie przed ustawieniem pieca?

Ustawiając sterowniki kotłów warto mieć na względzie powyższe ustawienia. Najlepiej korygować je zgodnie z własnymi indywidualnymi potrzebami oraz w oparciu o własne spostrzeżenia i obserwacje. Reguła małych prób i błędów może doprowadzić Cię do optymalnego rozwiązania.

Istotne jest również, aby przed dokonaniem pierwszych zmian i prób dokładnie wyczyścić kanały termiczne oraz powietrzne. Czyszczenie pieca jest szczególnie istotne, tak samo jak ocena sprawności podajnika czy sprawdzenie wewnętrznych ścian kielicha. Należy również pamiętać o bezpieczeństwie przy dokonywaniu korekt. Testowanie różnych ustawień sterownika pieca z podajnikiem powinno odbywać się w sprzyjających warunkach, dlatego na wstępie warto skorzystać z usług kominiarza, który dokładnie oczyści kominy dymowe.  

Sprawdź nasze kotły na ekogroszek!

Optimus 5

FAQ - najczęściej zadawane pytania


 1. Jak ustawić piec na ekogroszek?

  Ustawianie pieca na ekogroszek wymagają własnego doświadczenia i pracy z piecem. Niestety — nie istnieją uniwersalne rozwiązania, jednak mimo to posiadamy parametry dobrych ustawień.

 2. Ustawienia pieca na ekogroszek. Jakie powinny być?

  SStandardowe parametry pieca na ekogroszek to: czas pracy podajnika to 15 sekund w trybie pracy, czas przerwy podajnika 45 sekund w trybie pracy, obroty wentylatora 30% w trybie pracy, temperatura załączania pompy to 42 stopnie, czas pracy w trybie podtrzymania podajnika to 20 minut, obroty wentylatora w trybie podtrzymania to 10 sekund, wyprzedzenie i opóźnienie wentylatora w trybie podtrzymania to 10 sekund.

 3. Jakie są trzy najważniejsze parametry przy ustawianiu pieca?

  Trzy najważniejsze parametry przy ustawianiu pieca to przerwa podawania, czas podawania oraz moc nadmuchu.