Blog

 

Ogrzewanie domu jest w naszym klimacie koniecznością. W okresie jesienno-zimowym oraz wczesną wiosną nawet najlepiej docieplony dom wymaga odpowiedniego ogrzewania. Wiąże się z tym wybranie odpowiedniego pieca centralnego ogrzewania, który będzie zasilany ekologicznym i odpowiednim na nasze potrzeby paliwem. Warto przemyśleć także kwestie podajnika. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na wybór pieca z podajnikiem, jednak należy wiedzieć, że jego wybór wymaga odpowiedniego przygotowania i poznania propozycji rynkowych.

Czym jest piec centralnego ogrzewania z podajnikiem?

Polskie społeczeństwo przed laty korzystało głównie z kotłów zasypowych. Na szczęście zmieniło się to na rzecz bardziej ekologicznych i przystępnych w obsłudze kotłów z podajnikiem. Weszły one na rynek stosunkowo niedawno, a już w znacznym stopniu udoskonaliły ogrzewanie w prywatnych budynkach. Podstawową cechą pieców z podajnikiem jest to, że ograniczają one udział człowieka w ogrzewaniu budynku. Człowiek ma w tej kwestii za zadanie tylko napełnić zbiornik na opał i usunąć popiół. W zależności od tego, jaka panuje pogoda i temperatura, opał dosypywany jest raz na kilka lub kilkanaście dni. Piec centralnego ogrzewania z podajnikiem to świetne rozwiązanie dla wszystkich, którzy nie chcą lub nie mogą zainstalować ogrzewania gazowego. Jest także o wiele wygodniejsze niż tradycyjne ogrzewanie węglowe. Wynika to głównie z mniejszych nakładów pracy podczas ogrzewania mieszkania. Właśnie dlatego warto przemyśleć taką inwestycję, zwłaszcza że piec centralnego ogrzewania z podajnikiem ten posiada także inne zalety.

Zobacz nasz produkt:

piec do centralnego ogrzewania

Podstawowe i najważniejsze elementy pieca z podajnikiem

Prawidłowe funkcjonowanie pieca z podajnikiem jest wynikiem współdziałania i prawidłowego funkcjonowania dwóch elementów:

- sterownika pieca — pozwala na sterowanie temperaturą i innymi parametrami pieca.
- palników — umożliwiają spalanie paliwa.

Obecnie elementy te są coraz bardziej udoskonalane, a to z kolei pozwala na efektywniejsze korzystanie z centralnego ogrzewania. Decydując się na wybór pieca z podajnikiem, należy zwrócić uwagę na to, jakie funkcje posiada sterownik. Ponadto dobrze, gdy będzie on łatwy w obsłudze i pozwoli na ustawienie preferowanych parametrów. W ostatnim czasie powstają jednak sterowniki, które umożliwiają na korzystanie z układu praktycznie bez ingerencji człowieka. Konieczne jest ustawienie tylko takich parametrów jak np. temperatura wody. Co do palników sprawa jest bardziej skomplikowana. Na polskim rynku ciężko o węgiel i ekogroszek dobrej jakości. W związku z tym należy decydować się palniki, które poradzą sobie nawet z paliwem gorszej jakości. W końcu obecnie oraz przez kilka kolejnych lat możemy kupować paliwo z dobrego źródła, o dobrej jakości, ale ciężko przewidzieć co będzie za kilka lat. Piec służący lata powinien być przygotowany na różne ewentualności.

Cechy dobrego pieca z podajnikiem

Oczywiście przytoczono już to, na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze palników i sterownika. Jest jednak kilka cech, które posiadają dobre piece podajnikowi.

Należą do nich następujące elementy i rozwiązania:

- automatyczny sterownik — jak wspomniano już wcześniej: im mniejsza ingerencja człowieka, tym większa wygoda użytkowania; dlatego właśnie warto wybrać sterownik, który umożliwi nam sterowanie piecem wyłącznie poprzez ustawienie żądanej temperatury;
- panik spalając każdy rodzaj paliwa — warto przygotować się na spalanie nie tylko węgla wysokiej jakości, ale także miału i spiekające węgle; uniezależni to właściciela pieca od rodzaju paliwa dostępnego na rynku;
- brak awaryjnego rusztu wodnego — pomimo popularności w ostatnim czasie, jest to wynalazek, który powoduje jedynie straty paliwa;
- duża pojemność zbiornika na paliwo i popiół — jest to aspekt gwarantujący wygodę użytkowania, gdyż pozwala na rzadsze wizyty w kotłowni.

Wady i zalety pieca z podajnikiem

Piec z podajnikiem jest rozwiązaniem bardzo dobrym, ale nieidealnym. Jak każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, które jednych przekonają do jego kupna, a innych skutecznie zniechęcą. Warto wziąć je jednak pod uwagę. Wówczas zakup z pewnością będzie przemyślany i udany.

Zwolennicy pieców z podajnikiem wyróżniają jako zalety następujące kwestie:

 • niewielki nakład pracy, który sięga do kilkunastu dni bez wizyt w kotłowni,
 • czystość spalania oraz ekologiczne ogrzewania;
 • aspekty ekonomiczny związany z utrzymaniem stałej temperatury w domu,
 • przy odpowiednim wyborze palników możliwość ogrzewania paliwem różnej jakości.

Przeciwnicy pieców z podajnikiem także posiadają kilka argumentów, które przemawiają za tym, że nie jest to dobre rozwiązanie. Oto one:
- zakup opału, który będzie posiadał określoną wielkość ziaren,
- konieczność prądu, który zapewni działanie podajnikowi paliwa.

Jak widać zakup pieca z podajnikiem może okazać się prawdziwym wyzwaniem. Jednak tak naprawdę wymaga to zdobycia podstawowej wiedzy, która została przedstawiona w tym artykule. Przemyślany zakup i wybór dobrego pieca centralnego ogrzewania z podajnikiem może okazać się dobrym rozwiązaniem na długie lata.

Dostraczamy piece centralnego ogrzewania do takich miastach, jak: Poznań czy Gizałki, ale także dowozimy podukty na obszarze całego kraju.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 

 1. Jaki wybrać piec do centralnego ogrzewania z podajnikiem?

  Przy wyborze pieca centralnego ogrzewania należy zwrócić uwagę na takie czynniki jak automatyczny sterownik, brak awaryjnego rusztu wodnego, pojemność zbiornika na paliwo i popiół oraz liczba spalanych rodzajów paliwa przez palnik.

 2. Co to jest piec centralnego ogrzewania z podajnikiem?

  Piec centralnego ogrzewania z podajnikiem to alternatywa dla kotłów zasypowych. Są bardziej ekologiczne od tradycyjnych kotłów oraz łatwiejsze w obsłudze. Opał dosypywany jest raz na klika lub kilkanaście dni.

 3. Jakie są elementy pieca centralnego ogrzewania z podajnikiem?

  Prawidłowe funkcjonowanie pieca z podajnikiem jest składową dwóch elementów: sterownika pieca oraz palników.