Blog

 

Podczas wyposażania swojej nieruchomości w sprzęt do ogrzewania musimy wziąć pod uwagę szereg kwestii. Piece na ekogroszek nie należą do najtańszych urządzeń, dlatego inwestorzy szczególną uwagę, podczas wybierania pieca, zwracają na jego żywotność. Większość urządzeń tego typu umożliwia kilka lub kilkanaście lat bezawaryjnej pracy. Jednak naturalnym jest, że inwestor chce, aby to kosztowne urządzenie chodziło mu jak najdłużej. Przy wyborze kotła nie należy się spieszyć lub też kierować wskazaniami znajomych. Kocioł musi być dobrany pod względem Twoich potrzeb i zapewniać odpowiedni poziom ciepła w całej nieruchomości.

Co warto wiedzieć o piecach ekogroszek, aby wybrać ten najlepszy do naszych potrzeb?

Sprawdźmy to.

Wykonanie kosztorysu kompletnego wyposażenia kotłowni wymaga poświęcenia odrobiny czasu na rozeznanie. Jeśli zastanawiamy się nad tym, jaki rodzaj pieca będzie najbardziej odpowiedni do naszych potrzeb lub mamy jakieś wątpliwości względem innego typu elementów niezbędnych w kotłowni, to pomocą mogą być dla nas kalkulatory kosztorysu - dedykowane właśnie budowie kotłowni - które dostępne są na wielu stronach internetowych. Dostęp do szeregu z nich jest całkowicie darmowy, a dzięki nim możemy łatwiej uzyskać informacje na temat kosztów budowy kotłowni w swoim domu.

Piec na węgiel czy ekogroszek - co lepsze?

Piece węglowe w dalszym ciągu są najczęściej obecne w naszych domach. Jednak ze względu na coraz większą świadomość tego, w jaki sposób paliwo kopalne oddziałuje na środowisko naturalne, szereg osób chcąc poprawić sytuację ekologiczną decyduje się na wymianę starych pieców na nowe - napędzane ekogroszkiem.

Czym jest ekogroszek?

Ekogroszek to również paliwo węglowe. Jednak z tym wyjątkiem - że w przeciwieństwie do zwykłego węgla - nie zawiera wysokiej ilości siarki. Co więcej, jest to paliwo wysokoenergetyczne, ma wysoką wartość spalania i jest stosunkowo tanie. Dodatkowym atutem pieców na ekogroszek jest fakt, że są to urządzenia cechujące się wysokim stopniem zautomatyzowania

Jeśli wybierzemy dobrej jakości paliwo i urządzenie do ogrzewania domu, to materiał opałowy będziemy musieli dodawać do niego co kilka, a nawet kilkanaście dni. Specjalny sterownik zajmie się za nas jego bieżącym dosypywaniem.

Zasada działania pieca na ekogroszek

Współcześnie mamy wiele możliwości, które ułatwiają nam kontrolę pracy i sposoby użytkowania pieca na ekogroszek. Dzięki czemu możemy mieć pewność, że wszystko działa prawidłowo, a także kiedy dosypywać opał i sprawdzać ile go średnio zużywamy. Urządzeniem, które nie jest obowiązkowe - przy montażu pieca - ale jest bardzo zalecane, jest ciepłomierz. Ciepłomierz pozwala unikać strat energii i wygenerowanie oszczędności przy korzystaniu z pieca.

Jeszcze zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu, zwróć uwagę na kilka niezwykle istotnych kwestii. Między innymi w jakim miejscu go ustawisz. Jeśli będzie on źle umiejscowiony, to nie będzie spełniał swojego zadania - ogrzewał Twojego domu. W przypadku, gdy masz wątpliwości co do potencjalnego ustawienia pieca, poproś o pomocy profesjonalistów. Konsultacje, w zakresie dobrania i odpowiedniego ustawienia pieca, są zazwyczaj darmowe, dlatego warto jest sprawdzić, co spece mają w tej kwestii do powiedzenia.

Mając już jakieś konkretne modele pieców na oku, koniecznie zwróć uwagę na kolejne niezwykle ważne dane:

 • Jaki jest serwis i gwarancja kotłów?
 • Kto jest producentem kotła?
 • Jaka jest jakość wykonania pieca?

piec na ekogroszek

Serwis techniczny i żywotność pieca na ekogroszek

Standardowo modele kotłów w najniższym przedziale cenowym mają około 5-letnią gwarancję. Warto pamiętać jednak, że nie obejmuje ona elementów wymiennych w kotle. Te mają gwarantowany 2-letni okres przydatności. Jeśli wybierasz nowy produkt, koniecznie zdecyduj się na zakup w takim sklepie, który w cenie oferuje również serwis techniczny kotłów na ekogroszek. Samodzielne instalacja kotła jest raczej mało możliwa i lepiej - ze względów, choćby bezpieczeństwa - aby dokonali jej fachowcy. Współczesne piece wymagają dość zaawansowanej wiedzy technicznej, dlatego pomoc profesjonalitów będzie, w ich prawidłowym ustawieniu i naprawie, niezbędna.

Podczas zakupu kotła cena nie powinna być jedynym faktorem, jakim będziesz kierować się w wyborze. Może się bowiem okazać, że produkt, który będzie Cię kosztował kilka tysięcy złotych (czyli w dalszym ciągu niemało) po drobnej usterce, będzie nadawał się jedynie do wyrzucenia. Jeśli nie chcesz wyposażać się w nowy kocioł po drobnej awarii, lepiej wybierz taki piec, który ma gwarantowany serwis techniczny na terenie naszego kraju. Dzięki temu będziesz mógł przedłużyć żywotność kotła nawet po okresie gwarancyjnym.

Sprawdź również jakość wykonania pieca. Ta zazwyczaj widoczna jest już na pierwszy rzut oka. I trzeba być w tej kwestii specjalistą. O lepszej jakości i tym samym dłuższej żywotności pieca będzie świadczyć grubość ścianki pieca. Im będzie ona grubsza, tym lepiej. Nie jest wskazane kupowanie pieca, którego ścianka ma mniej niż 6 mm. Dodatkowo sprawdź, czy piec wykonany jest z dobrej jakości stali, a jego drzwiczki są szczelne. Na najbardziej kluczowe elementy takie, jak: drzwiczki pieca i pojemnik na paliwo; producent powinien dać co najmniej 10-letnią gwarancję.

Uruchomienie pieca na ekogroszek

Aby przedłużyć żywotność pieca niezwykle ważne jest nie tylko sama jakość wykonania i materiałów, ale także sposób użytkowania pieca. Szczególnie istotne jest to jakiego paliwa używamy. Zwróćmy uwagę na to, aby nasz dostawca ekogroszku był zaufany. W przeciwnym razie, piec może się szybciej zepsuć, a my stracić wydane na jego zakup pieniądze.

Kolejną kwestią jest także umieszczanie w piecu wyłącznie odpowiednio przechowywanego ekogroszku. Musi być on suchy. W przeciwnym razie możemy doprowadzić do uszkodzenia maszyny. Powinien być także wolny od zanieczyszczeń - co warto sprawdzić przy każdorazowym umieszczaniu groszku w podajniku. Przy nowocześniejszych urządzeniach do uruchomienia pieca wystarczy już tylko umieścić w nim rozpałkę, a urządzenie samo dobierze odpowiednie parametry niezbędne do palenia.

FAQ - najczęściej zadawane pytania


 1. Ile lat wytrzyma piec na ekogroszek?

  Żywotność pieca na ekogroszek szacuje się na od kilku do kilkunastu lat w zależności od jego stanu, serwisu i gwarancji.

 2. Jakiej firmy piec na ekogroszek?

  Przed kupnem pieca na ekogroszek warto wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak długość gwarancji, jakość wykonania, materiał, z jakiego jest wykonany, miejsce serwisowania.

 3. Jak działa piec na ekogroszek?

  Piec na ekogroszek działa w oparciu o swoje paliwo. To od niego zależy działanie pieca na ekogroszek. Paliwo powinno być odpowiednio przechowywane, być wolny od zanieczyszczeń. Dobrze jest, gdy dostawca jest zaufany.