Blog

 

Kotły na pellet klasy 5 są bez wątpienia dobrym wyborem dla osób, które chcą zadbać o środowisko, w tym o powietrze, którym oddychają. Są również wydajne, a inwestycja w nie się zwraca. Pośród nowoczesnych kotłów znajdziemy też te zasilane pelletem. Paliwo to ma wiele zalet i warto się zastanowić nad takim piecem, mimo że jest trochę droższy od węglowych.

Jak działają kotły na pellet?

Kotły na pellet mają kilka wymiernych zalet. Wiele typów pieców wykorzystując fakt niskiej temperatury zapłonu paliwa, same rozniecają ogień. Dzięki temu wygoda korzystania i kontrola nad procesem spalania jest podobna jak w kotłach gazowych czy olejowych. Cała obsługa kotła polega na uzupełnienia zasobnika i wyborze ustawień menu sterownika. Znaleźć można też kotły na pellet, które można kontrolować za pomocą specjalnej aplikacji w smartfonie.

Kocioł automatycznie wygasi się, kiedy zajdzie taka potrzeba. Dzięki temu zmniejszy się zużycie paliwa, które byłoby potrzebne dla podtrzymania żaru. Jego praca dostosowuje się także do zapotrzebowania naszego budynku. Duży objętościowo zasobnik na pellet dodatkowo zmniejsza ilość pracy przy obsłudze urządzenia. Pelletu spokojnie starczy na 2-3 dni użytkowania.

nowoczesne kotły na pellet

 

Palnik kotła uruchamiany jest za pomocą grzałki elektrycznej i nie wymaga rozpalania. Piece wyposażone są w wentylator przy palniku, który służy poprawie przepływu i wydmuchu spalin do komina i optymalizacji procesów w komorze spalania. Piec uruchamiany jest za pomocą jednego przycisku, który jednocześnie go rozpala i włącza wentylator oraz podajnik paliwa.

W handlu dostępne są różne typy kotłów na pellet. Jeżeli wahamy się pomiędzy ekogroszkiem a tym odnawialnym źródłem energii, możemy wybrać kocioł wielofunkcyjny, w którym można palić oboma materiałami. Pellet można używać także w piecu na biomasę. Jeżeli zależy nam na ogrzewaniu także wody, możemy do kotła dokupić zasobnik c.w.u. Dostępne kotły na pellet wyposażone są w mechanizm automatycznego czyszczenia wymiennika i palnik.

Kotły na pellet to urządzenia bezpieczne, mimo że pellet jest łatwopalny. Skutecznym zabezpieczeniem przed pożarem zasobnika jest czujnik temperatury wraz z zaworem wodnym do zagaszania płomieni przy zbyt wysokiej temperaturze. W piecach montowane są także śluzy zabezpieczające w podajniku.

Czy zaoszczędzimy na eksploatacji kotła na pellet?

Jak pisaliśmy, właściwości kaloryczne pelletu są o kilka jednostek niższe niż ekogroszku. Z tego powodu ten drugi nadal będzie tańszy w zakupie. Cena węgla nie jest jednak nigdy stała. Według prognoz czeka nas wzrost cen tego paliwa, co przełoży się na wyższe koszty eksploatacji pieców na ekogroszek. Może dojść zatem do sytuacji, że różnica pomiędzy kosztem zakupu węgla i pelletu będzie znacznie mniejsza.

W porównaniu do innych ekologicznych źródeł ciepła pellet jest też nieco droższy w eksploatacji od pompy ciepła. Ta jednak kosztuje dużo więcej “na starcie”, co może czynić ją niedostępną dla wielu osób. Kotły na gaz LPG lub olej opałowy będą natomiast na co dzień droższe, zaś te zasilane gazem ziemnym porównywalne w cenie eksploatacji. Jeśli jednak już zdecydujemy się na piec pelletowy, nie oszczędzajmy. Najlepiej kupić certyfikowany kocioł wysokiej jakości, aby uzyskać optymalne parametry.

Pellet - odnawialna energia

Pellet jest paliwem drzewnym zaliczanym do odnawialnych źródeł energii. Używając go, nie przyczyniamy się do wzrostu poziomu dwutlenku węgla w atmosferze. Dzieje się tak dlatego, że ilość generowana podczas spalania pelletu jest równa tej, którą pochłaniają rośliny. Pellet produkuje się z odpadów tartacznych - trocin, wiórów i zrębków. Powstają one podczas standardowej obróbki drewna. Są prasowane w urządzeniu zwanym peleciarką. Uzyskiwany w ten sposób pellet ma wartość opałową ok. 16-18 MJ/kg. To zaledwie kilka jednostek mniej niż ekogroszek. Ponadto ma niewielki rozmiar - to kulki lub walce w rozmiarze do kilku centymetrów długości. Dzięki temu z łatwością będziemy go dozować.

Pellet jest bez wątpienia materiałem czystszym niż węgiel. Dotyczy to nie tylko efektów jego spalania, ale także procesu przechowywania. Zakupimy go w 15-25 kg workach i łatwo przesypiemy do zasobnika kotła. Zachowamy dzięki temu czystość kotłowni i składu opału. Paląc go, otrzymamy też dziesięciokrotnie mniej popiołu niż z węgla - w jego składzie znajduje się go od 0,3% do 1%. Dzięki temu piec będziemy czyścić znacznie rzadziej niż ten węglowy. Ponadto popiół z pelletu jest biodegradowalny.

Ceny tony pelletu oscylują w granicach 600-1000 zł za tonę. Cena związana jest z pochodzeniem opału i materiałem, z którego został wyprodukowany. O jakości materiału świadczy certyfikat DINplus lub europejski EN-plus A1.

A zatem - kotły na pellet - warto?

Warto rozważyć zakup kotła na pellet, gdyż będzie zdecydowanie łatwiejszy w obsłudze. Najważniejszą jego cechą jest jednak dbałość o środowisko. Jeśli chcemy oddychać czystszym powietrzem, to wybierzmy piec ekologiczny. Ten zasilany odnawialnym źródłem energii jest optymalnym rozwiązaniem.

FAQ - najczęściej zadawane pytania


  1. Czy w piecu na pellet można palić ekogroszkiem?

    Niezalecane jest palenie ekogroszku w piecu na pellet. Piec na pellet został odpowiednio dostosowany do swojego środka grzewczego. Jednakże polecamy prawdzić dokładne informacje z producentem pieca.

  2. Jakie stosować paliwo do kotła?

    O tym, jakie paliwo stosować do kotła, zależy przede wszystkim od tego, jaki posiadasz piec. Istnieją różne typy pieców: na pellet, ekogroszek, węgiel, ale również takie, które pozwalają użyć różnych paliw. Zalecamy o kontakt z producentem pieca w celu ustalenia i potwierdzenia tej informacji.

  3. Jakie są zalety kotłów na pellet?

    Większa łatwość w obsłudze, zwiększysz swoją dbałość o środowisko.