Blog

 

Sezon grzewczy już dobiegł końca, dlatego jest to dobra pora na wykonanie jego konserwacji. W zależności od jakości paliwa gromadzi się nalot na elementach do konserwacji. Osad niekorzystnie wpływa na efektywność pracy kotła oraz środowisko. Dlatego tak ważna jest konserwacja kotła po sezonie grzewczym. Pamiętajmy, że nie każdy może się tym zająć. Konserwację należy powierzyć serwisantowi lub osobie z uprawnieniami. Niektóre elementy będziemy mogli wyczyścić sami.

Decydując się na konserwacje kotła po sezonie grzewczym, będziemy spokojniejsi, gdyż taki zabieg przebiegnie sprawniej. Jeżeli pozostawimy zanieczyszczenia na kilka miesięcy, będziemy musieli liczyć się z ciężką pracą. Osad zaschnie i będzie trudniejszy do usunięcia. Koleją zaletą jest szybkie przygotowanie kotła do pracy. Gdyby przyjdzie szybka jesień, będziemy mogli od razu cieszyć się ciepłem bijących z kaloryferów. Margines czasowy na usunięcie ewentualnych awarii przekonuje większość osób do konserwacji kotła CO po sezonie grzewczym. Podczas kontroli technicznej, zdarza się wykryć pewne usterki pieca. Dzięki temu będziemy mieli więcej czasu na zgłoszenie i naprawę awarii. Idzie też za tym niższa cena, ponieważ naprawa usterek w okresie największego zapotrzebowania, jest nieco droższa niż przed sezonem.

Dlaczego przerowadzamy serwis kotłów na ekogroszek?

 1. Wadliwa instalacja stanowi zagrożenie.
 2. Osad zmniejsza wydajność kotła.
 3. Uszkodzony kocioł, nie jest przyjazny dla środowiska.
 4. Regularnie przeprowadzony serwis przedłuży żywotność kotła.

Czyszczenie kotła – co wykonujemy na pierwszym miejscu?

Najważniejsze, aby pamiętać, że czyszczenie kotła obywa się kompleksowo. Mając dostęp do drzwiczek czy innego miejsca rewizji, zaczynamy działanie od tego punktu. Czyszczenie całego układu powinno zacząć się od konserwacji komina. Dlaczego? Podczas takiego zabiegu, sadza może przedostać się do kotła. To będzie potrzebne do czyszczenia kotła:

 • grzebacz lub wygarniacz,
 • szczotka na długim oraz krótkim trzonku,
 • szczotka druciana,
 • wycior,
 • szufelka,
 • odpowiednie oświetlenie,
 • maska przeciw pyłom.

Kolejną rzeczą, którą wykonujemy to usunięcie resztek paliwa z komory spalania oraz popielnika. Jeżeli stosujemy paliwo o małej wydajności, może nie ulegać całkowitemu spalaniu i pozostawiać nacieki w komorze. Paliwa o dużej wydajności pozostawiają zanieczyszczenia w minimalnym stopniu. Następny etap to omiatanie wymiennika ciepła, jak i kanałów do przepływu spalin oraz ogrzewających wodę. Kotły posiadające automatyczne czyszczenie nie wymagają naszej większej ingerencji. Wystarczy ustawić odpowiedni program sterownika. W przypadku kotłow ręcznych ciągniemy za rączkę, przesuwając elementy wymiennika. Zanieczyszczenia zostaną zrzucone do wyczystki koła, z której łatwo je usuniemy. Znajdujące się drzwiczki pod komorą spalania otwieramy i czyścimy dostępne sfery.

Jak wyczyścić mechanizm dostarczania paliwa?

Kolejnym zadaniem jest wyczyszczenie mechanizmu dostarczenia paliwa z resztek ekogroszku. Czyszczenia dokonujemy za pomocą szczotki lub odkurzacza. W zależności, jaki model kotła posiadamy, będziemy mogli zdemontować elementy pojemnika, w celu łatwiejszego usunięcia osadu. Osoby zaawansowane, posiadające dużą wiedzę na temat kotłów powinny wyczyścić również ruszta. Po konserwacji stosujemy uszczelniacz do rusztu, który wytworzy sztywną spoinę. Preparat jest odporny na 1500 stopni Celsjusza. Nieszczelności powodują zagrożenie domowników oraz pogorszenie wydajności pracy.

Serwis kotłów na ekogroszek a woda w instalacji

Serwisując kotły po sezonie grzewczym, nie należy spuszczać wody z instalacji. Wyjątek stanowi moment przeprowadzenia poważnych prac serwisowych w obiegu grzewczym. Wtedy woda musi zostać spuszczona. Każda wymiana jej prowadzi do zapowietrzenia lub zanieczyszczenia instalacji.

W walce z wilgocią kotła

Wilgoć dla kotła może stanowić zagrożenie. Krople na ścianach kotła prowadzą do powstania korozji. Aby temu zapobiec, możemy zastosować żel krzemionkowy lub nielasowany wapń, który umieszczamy w kotle. Substancje pozostawione w otwartych naczyniach, skutecznie pochłoną parę wodną. Wszystkie drzwiczki należy szczelnie zamknąć.

Co jeszcze czyścimy?

1. Wentylator – przy każdej konserwacji należy pamiętać o czyszczeniu wentylatora powietrza.

2. Ślimak – to mechanizm oddający paliwo, który również poddajemy czyszczeniu. Wyciągamy go całkowicie z rury podajnika i dokładnie oczyszczamy.

3. Korpus i podajnik – posiadając kotły z podajnikiem, nie możemy zapomnieć o czyszczeniu korpusu jak i zasobnika przykotłowego.

Podsumowanie

Wyłączenie kotła to doskonały czas na serwis. Aby uniknąć nieprzewidzianych awarii na początku jesieni, zadzwońmy po serwisanta już dziś. Dzięki temu unikniemy stresu w chłodne dni, a czynność ta odbędzie się bez kolejek. Koszt usługi również może okazać się niższy niż przed okresem grzewczym. Dzięki szybkiej reakcji nie spadnie sprawność kotła oraz zapobiegniemy korozji kotła.

Optimus 5

FAQ - najczęściej zadawane pytania


 1. Co jest potrzebne do czyszczenia kotła?

  Grzebacz lub wygarniacz, szczotka na długim lub krótki trzonku, szczotka druciana, wycior, szufelka, odpowiednie oświetlenie oraz maska przeciw pyłom.

 2. Po co przeprowadzamy serwis kotłów na ekogroszek?

  Serwis kotłów przeprowadzamy w celu poprawy bezpieczeństwa oraz żywotności kotła. Wadliwa instalacja stanowi zagrożenie, osad zmniejsza wydajność kotła, regularnie przeprowadzony serwis przedłuży żywotność kotła, a uszkodzony nie jest przyjazny dla środowiska.

 3. Co czyścimy podczas serwisu kotła?

  Mechanizm dostarczania paliwa, wentylator, ślimak, korpus i podajnik. Podczas serwisu usuwamy wilgoć i eliminujemy ryzyko jej wystąpienia.