Blog

 

Piece z podajnikiem to nowoczesne urządzenia, które mogą być przystosowane do różnego rodzaju paliw. Najczęściej są wyposażone w sterownik umożliwiający automatyczne dozowanie, co usuwa konieczność codziennego wypełniania komory spalania. Wystarczy co jakiś czas wypełnić szczelnie zamykany zasobnik paliwa. Jakie są możliwości wyboru? Na rynku dostępnych jest wiele modeli kotłów CO z podajnikiem, które różnią się mocą, klasą czy właściwościami grzewczymi. Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, w którym znajdują się najważniejsze informacje, a także nasza oferta pieców dostosowanych do różnych potrzeb.

Jakie czynniki mają znaczenie przy wyborze pieca?

  • Moc - to podstawowa i najważniejsza kwestia, którą należy rozważyć, podejmując decyzję o wyborze konkretnego kotła CO. Wszystko zależy od powierzchni oraz charakterystyki Twojego domu lub zakładu i powinno opierać się o szczegółowe wyliczenia. Dlaczego to takie ważne? Zbyt słaby piec nie będzie wstanie dobrze ogrzać wszystkich pomieszczeń w budynku, natomiast gdy moc będzie zbyt wysoka, piec nie będzie wykorzystywał pełni swoich możliwości, co przełoży się na zmniejszoną efektywność.
  • Paliwo - Popularne paliwa zostały opisane poniżej. Warto tylko wspomnieć, że od tego wyboru będzie zależała kwota, jaką przyjdzie zapłacić za ogrzewanie oraz sposób obsługi pieca.
  • Rozwiązania technologiczne - tradycyjne kotły zasypowe odchodzą już do lamusa, a ich miejsce zajmują nowoczesne urządzenia wyposażone w szereg dodatkowych mechanizmów. Jeżeli chcesz osiągnąć największą wygodę, wybierz kocioł z podajnikiem oraz automatycznym sterownikiem. Takie połączenie sprawi, że obsługa urządzenia będzie znacznie ułatwiona.
  • Klasa - oznacza ona normy emisji, które spełnia dany kocioł. Obecnie najlepsze właściwości mają kotły 5 klasy, które podlegają normie PN-EN 303-5:2012, a to oznacza, że są o wiele bardziej przyjazne dla środowiska od starszych modeli i mogą być bezpiecznie stosowane w budynkach różnego typu. Spełniają przy tym wymagania unijne dotyczące tzw. Ekoprojektu.

Wybór rodzaju paliwa do pieca z podajnikiem

 

Węgiel

Węgiel kamienny to nadal najpopularniejsze paliwo wykorzystywane w polskich domach. Wszystko ze względu na jego relatywnie niską cenę, co ma bezpośrednie przełożenie na koszty ogrzewania całego budynku. Do tego dochodzi kaloryczność na całkiem przyzwoitym poziomie. Przy wykorzystaniu nowoczesnych pieców węglowych, można uzyskać zadowalające efekty. Dzięki temu, że są to coraz częściej kotły z podajnikiem, można uniknąć dokładania paliwa nawet co kilka godzin. Decydując się na piec węglowy, trzeba mieć jednak świadomość, że wymaga on regularnego czyszczenia, ponieważ po spalaniu pozostaje popiół, natomiast na pozostałych elementach (np. w kanałach spalinowych) pojawia się sadza i smoła. Tutaj również nie ma oczywiście jednej zasady. Niektóre piece lepiej radzą sobie z zanieczyszczeniami niż inne.

klaster 5

Ekogroszek

Ekogroszek to również węgiel, tylko w nieco innej postaci. Czym różni się od standardowego typu, opisanego powyżej? Ekogroszek zawiera przede wszystkim mniej siarki oraz substancji niepalnych. To oznacza, że jest efektywniejszy od zwykłego węgla, wydziela mniej szkodliwych gazów w trakcie spalania, a do tego w efekcie jego stosowania powstaje mniej zanieczyszczeń. Paliwo ma postać niewielkich, nieregularnych cząstek, które są wygodne w użytkowaniu. Jeżeli posiada się piec na ekogroszek z podajnikiem, wystarczy raz na jakiś czas (najczęściej co kilka dni) wypełnić zasobnik, a dozowanie następuje automatycznie.

46 A

Pellet

Pellet to paliwo wytwarzane z biomasy. Z tego powodu jest przyjazny dla środowiska i wytwarza o wiele mniej zanieczyszczeń niż paliwa pochodzenia węglowego. Oprócz tego charakteryzuje się wysoką kalorycznością, co wpływa na jego dużą efektywność. Bardzo ważne jest jednak (a ma to odniesienie również do pozostałych typów paliwa), by zadbać o wysoką jakość tego, co ostatecznie trafia do pieca. Wszystkie wymienione zalety mogą bowiem się nie sprawdzić w sytuacji, gdy paliwo będzie zanieczyszczone lub będzie posiadało inne wady. W przypadku pieców na pellet dostępne są również nowoczesne kotły CO z podajnikiem, które znaczną część pracy wykonują samodzielnie. To wpływa na ogromną wygodę korzystania z takiego rozwiązania.

klaster 5 600x600 r

Najważniejsze modele pieców Parex

W naszej firmie znajdziesz piece dostosowane do wszystkich wymienionych powyżej rodzajów paliw. W szczególności w skład naszej oferty wchodzą m.in. wydajne kotły na węgiel, wyposażone w popielnik z wysuwanymi elementami, ułatwiającymi czyszczenie. Oprócz tego w sprzedaży są piece CO z podajnikiem na ekogroszek Sztoker+. Zapewniają one wygodną obsługę i niewielkie zanieczyszczenie. Jeżeli preferujesz podejście ekologiczne, wybierz kotły na pellet, który jest paliwem odnawialnym, a więc przyjaznym dla środowiska. Jakie są najważniejsze zalety naszych pieców?

  1. Obecność gwarancji chroniąca kupującego (na piece węglowe aż 5 lat).
  2. Wysoka sprawność cieplna kotłów Parex (co najmniej 90%).
  3. Łatwe czyszczenie z popiołu i pozostałych zanieczyszczeń.
  4. Wygodne uzupełnianie paliwa.
  5. Możliwość regulacji wszystkich parametrów za pomocą zdalnego sterownika.

Szczegółowy opis wszystkich powyżej wymienionych modeli znajdziesz w odpowiednich zakładkach na naszej stronie. Dostępna jest również dokumentacja oraz szczegółowe dane techniczne.

Wyjątkowe piece z podajnikiem od Parex

Kocioł z podajnikiem to urządzenie, które pozwala efektywnie ogrzać budynek, a do tego jest niezwykle łatwe w obsłudze. Planujesz wymianę lub remont systemu ogrzewania? Koniecznie sprawdź nowoczesne modele, które wymagają o wiele mniejszej pracy ze strony właściciela. Jeżeli szukasz pieca, który będzie ekologiczny, oszczędny, a przy tym wydajny, wybierz jeden z modeli dostępnych na naszej stronie internetowej. Oferujemy przede wszystkim kotły z podajnikiem 5 klasy na ekogroszek, węgiel i pellet. Nasze produkty spełniają najwyższe normy unijne i krajowe, dlatego możesz mieć pewność, co do ich jakości oraz przydatności. Jeżeli potrzebujesz dodatkowych informacji lub masz jakieś wątpliwości dotyczące oferty, napisz do nas.