Blog

 

Żeliwo to wyjątkowo solidny i wytrzymały materiał. Z technicznego punktu widzenia jest to stop żelaza i węgla, z dodatkiem m.in. krzemu, manganu, fosforu czy siarki. Dzięki takiemu połączeniu uzyskuje się tworzywo doskonałe do zastosowań przemysłowych w urządzeniach wystawionych na działanie wysokiej temperatury. Z tego powodu na rynku dostępnych jest wiele modeli kotłów żeliwnych do ogrzewania domów oraz innych budynków. Czym się charakteryzują takie urządzenia i jak wypadają w porównaniu z modelami stalowymi?

Właściwości pieców żeliwnych

Piece żeliwne przede wszystkim mają większą wytrzymałość od tradycyjnych, stalowych modeli i są o wiele bardziej odporne na korozję. Specyfika tworzywa, z którego są wykonane, nie pozwala jednak dokonywać prostych napraw i reperacji. Jeżeli uszkodzeniu ulegną stalowe elementy, zawsze można poradzić sobie z problemem przy pomocy spawarki. W przypadku części żeliwnych (które są odlewane), jeżeli przestaną nadawać się do użytku, należy wymienić cały element. Dlatego też, wybierając żeliwne piece, należy zwrócić uwagę na to, by składały się z odrębnych, łączonych podzespołów, które w razie czego można zawsze wymienić, bez konieczności dokonywania zakupu całego nowego kotła. Koniecznie trzeba sprawdzić też ich właściwości techniczne — czy na pewno mają odpowiednią moc, czy są wykonane solidnie oraz czy posiadają rozwiązania ułatwiające użytkowanie.

Żeliwny piec CO z podajnikiem - jakie paliwo sprawdzi się najlepiej?

Omawiane piece, ze względu na dużą wytrzymałość i odporność na uszkodzenia, a także bardzo dobre właściwości termiczne, nadają się do wszystkich popularnych rodzajów paliw - od węgla, poprzez ekogroszek, aż po pellet. Oczywiście różne rodzaje takich pieców wykazują lepsze lub gorsze właściwości w zależności od wyboru paliwa. Dlatego też warto sprawdzić, do jakiego opału dane urządzenie zostało zaprojektowane i używać go zgodnie z przeznaczeniem. Nie chodzi tutaj wcale o to, że piec żeliwny na ekogroszek nie poradzi sobie np. z pelletem, ale mógłby wówczas mieć mniejszą wydajność.

Na jakie paliwo się zdecydować?

 

Węgiel

Nadal najbardziej popularny w polskich domach, a wszystko przez jego cenę i dobrą wydajność. Oczywiście węgiel może występować w wielu odmianach, charakteryzujących się różną kalorycznością. Podstawowa zasada - należy unikać węgla brunatnego, który jest mało wydajny i powoduje duże zanieczyszczenie. Ten aspekt w pewnym stopniu dotyczy węgla w ogóle. Ze wszystkich wymienionych tu rodzajów paliw jest najmniej przyjazny środowisku.

klaster 5

Ekogroszek

Charakteryzuje się lepszymi właściwościami, jeżeli chodzi o wydajność i emisyjność. Ekogroszek to zasadniczo również węgiel, jednak zawiera niewielkie ilości siarki, a więc jest bardziej przyjazny dla środowiska. Stanowi również niezwykle popularne paliwo stałe oraz jest coraz chętniej wykorzystywany w gospodarstwach domowych i nie tylko.

46 A

Pellet

Ekologiczne paliwo, które w ostatnich czasach zyskuje na popularności. Produkuje się je z biomasy, czyli oględnie mówiąc, sprasowanych trocin, roślin lub innych produktów ubocznych produkcji rolniczej. Jest to zatem źródło odnawialne oraz wykorzystujące już niepotrzebne, w pełni naturalne materiały. Co ważniejsze, popiół z pelletu nadaje się do powtórnego wykorzystania w charakterze nawozu dla roślin.

Wszystkie powyższe paliwa stałe mogą być bez problemu spalane w dostosowanych do tego celu piecach żeliwnych. Co jednak wybrać? Odpowiedź zależy od wielu czynników, w tym przewidywanego budżetu na opał czy pożądanego stopnia emisyjności. Niezależnie od tego, aby osiągnąć najlepsze efekty, trzeba wybierać piece najwyższej jakości. Najbardziej restrykcyjne unijne normy spełniają kotły 5 klasy, dlatego, jeżeli chcesz cieszyć się wyjątkowymi właściwościami, wybierz produkty z tej kategorii.

klaster 5 600x600 r

Kotły żeliwne CO z podajnikiem - dlaczego warto?

Takie kotły bez problemu mogą zostać wyposażone w nowoczesne podajniki tłokowe lub ślimakowe. W piecach żeliwnych stosuje się również nowoczesne sterowniki, planujące dozowanie paliwa i dokonujące automatycznego rozpalenia. W tym aspekcie tak naprawdę niewiele różnią się od swoich stalowych braci. Dlaczego warto zdecydować się na wersję z podajnikiem?

Przede wszystkim bardzo ułatwia to życie. Wyobraź sobie, że chcąc uzyskać pożądaną temperaturę w domu, nie musisz schodzić codziennie (lub nawet kilka razy dziennie) do kotłowni, po to, by napełniać palenisko i rozpalać w piecu. Posiadając urządzenia z automatycznymi systemami, jedyne co musisz zrobić, to podejść do panelu sterującego (który w przypadku niektórych modeli pieców działa zdalnie, a więc możesz zamontować go w dowolnym pomieszczeniu w Twoim domu), wybrać odpowiednie parametry grzania i czekać na efekty. Ten komfort docenia coraz większe grono użytkowników, dlatego piece z podajnikiem oraz dołączonym zasobnikiem, który mieści dosyć duże ilości paliwa.

Podsumowanie

Kotły CO żeliwne z podajnikiem mają wiele zalet - są niezwykle solidne, pozwalają spalać praktycznie każde paliwo oraz mogą być wyposażone w nowoczesne systemy oraz np. zdalne sterowniki. Pamiętać należy jednak o stosunkowo wysokiej cenie takich urządzeń, a do tego trudniejszej wymianie uszkodzonych części. W przypadku żeliwnych pieców dochodzi jeszcze odrobinę utrudnione czyszczenie (ze względu na chropowatą powierzchnię). Czy to oznacza, że nie warto wybierać tego rodzaju kotłów? Oczywiście, że nie. Wszystko zależy od konkretnych potrzeb oraz specyfiki instalacji. W niektórych sytuacjach lepiej sprawdzi się wersja stalowa, a w innych żeliwna.

Należy przy tym pamiętać, że najważniejsza jest jakość wykonania pieca, niezależnie od tego, z jakiego materiału został wykonany. Najlepiej wybierać sprawdzonych producentów z doświadczeniem, którzy przedstawią pełną dokumentację, przekażą wszystkie niezbędne informacje oraz doradzą w wyborze najlepszego rozwiązania. Koszty zabawy z niepewnymi ofertami mogą być bardzo duże, dlatego koniecznie zwróć uwagę na techniczne aspekty podczas wyboru kotła żeliwnego.