Blog

 

Mała kotłownia może się wydawać świetną oszczędnością miejsca. W końcu przestrzeń, którą należałoby wykorzystać na stworzenie kotłowni, można przeznaczyć na przestrzenny korytarz lub powiększenie łazienki, kuchni czy innych pomieszczeń. Jednak mała kotłownia jest także swoistym wyzwaniem. W końcu nie będzie w niej miejsca na opał oraz na duży piec. Dlatego należy poszukać rozwiązania odpowiedniego dla danej przestrzeni, które zapewni domownikom wygodne i efektywne korzystanie z tego rozwiązania. Jak znaleźć odpowiedni piec? Oto kilka wskazówek.

Po pierwsze: PODAJNIK

Już na wstępie zaznaczono, że w małej kotłowni nie ma miejsca na opał. Niestety jest to prawda. Wówczas opał na dłuższą metę musi być trzymany gdzie indziej. W takim przypadku piec z podajnikiem do małej kotłowni będzie wprost idealnym rozwiązaniem. Ciągłe dokładanie opału do pieca byłoby szalenie niekomfortowe w sytuacji, kiedy znajdowałby się on w znacznej odległości od kotłowni. W związku z tym decydując się na dom z małą kotłownią, warto wziąć pod uwagę konieczność zakupu pieca z podajnikiem. Zapewni to nie tylko oszczędność przestrzeni i nakładów pracy. Zapewni to przede wszystkim ograniczenie czasu, jaki musiałby zostać wykorzystany na regularnie dokładanie opału do standardowego pieca. Jest to zatem idealne rozwiązanie dla niewielkich kotłowni. Pozwoli ono także magazynować opał gdzie indziej. Jak widać, podajnik jest w stanie rozwiązać już kilka problemów, jakie mała kotłownia generuje już na samym starcie.

Reasumując, piec z podajnikiem pozwala na oszczędność:

- czasu,
- nakładów pracy,
- przestrzeni,
- środków finansowych.

Po drugie: PARAMETRY PIECA

Piec z podajnikiem do małej kotłowni sprawdzi się najlepiej. Jednak podajnik to dopiero pierwsza cecha, na którą należy zwrócić uwagę. Piec z podajnikiem powinien posiadać jeszcze kilka cech, które pozwolą na korzystanie z niego w małej kotłowni.

Oto one:

- automatyczny sterownik — warto wybrać sterownik, który umożliwi nam sterowanie piecem z domu, wyłącznie poprzez ustawienie żądanej temperatury; pozwoli to ograniczyć czas spędzany w niewielkiej kotłowni;
- wielkość pieca — piec znajdujący się w niewielkiej kotłowni nie powinien być zbyt duży; dzięki temu nie będzie ograniczał ruchów użytkowników;
- duża pojemność zbiornika na paliwo i popiół — piec nie powinien być duży, ale wymienione pojemniki powinny być możliwe jak największe; dzięki temu wizyty w kotłowni będą rzadsze, co jest bardzo ważne wtedy, gdy opał magazynuje się poza kotłownią;
- panik spalający różne paliwa — umożliwia spalanie nie tylko węgla wysokiej jakości, ale też miału i węgla gorszej jakości;
- brak awaryjnego rusztu wodnego — jest to zbyteczny dodatek, zwłaszcza do małego pieca.

Po trzecie: UTRZYMANIE CZYSTOŚCI

Nie od dziś wiadomo, że im mniejsza powierzchnia, tym trudniej na niej utrzymać porządek. W końcu, jeżeli w danym pomieszczeniu jest dużo miejsca, można w nim przeznaczyć przestrzeń na różne schowki, miejsce na odpady itp. Niestety niewielka kotłownia skutecznie to uniemożliwia. W związku z tym kupując piec, należy zwrócić uwagę na to, czy łatwo będzie go utrzymać w czystości. Niewielki piec może być problematyczny w tej kwestii. Konieczne jest zatem sprawdzenie, czy w łatwy sposób można dostać się do wszystkich jego zakamarków. Łatwe czyszczenie będzie zapobiegało pytaniu popiołu na wszystkie strony oraz awariom pieca wynikającym z zapchania niektórych jego elementów. Jeżeli chodzi o utrzymanie czystości, ogromną rolę ogrywa tu także wspomniana wielkość pojemników na opał i popiół. Im większe, tym więcej zmieści się w nich. Dzięki temu popiół będzie miał swoje miejsce w kotłowni. Nie będzie musiał być trzymany w pojemnikach, które zmniejszą powierzchnię kotłowni. To właśnie dlatego szukając pieca idealnego do małej kotłowni, warto starać się, by miał jak największe pojemniki, przy jednocześnie jak najmniejszym piecu.

Po czwarte: PROSTOTA

Wszystkie przytoczone aspekty powinny wiązać się nierozerwalnie z prostotą użytkowania pieca. Im kotłownia jest mniejsza, tym trudniej spędzać w niej dużo czasu. Jest to po pierwsze bardzo niekomfortowe, a po drugie bardzo niebezpieczne. Dlatego warto ułatwić sobie sprawę, kupując piec prosty w obsłudze. Najlepiej w tej roli sprawdzają się w pełni zautomatyzowane piece. Sterowanie takim piecem może odbywać się nawet z domu. Jednak nie chodzi o samą automatykę. Uzupełnianie pojemnika z opałem także powinno być proste i łatwe w obsłudze. Często w małych kotłowniach nie ma nawet wystarczająco dużo miejsca, aby się obrócić. W takich miejscach opróżnianie nieergonomicznego pojemnika na popiół może okazać się prawie niewykonalne. W związku z tym należy zwracać uwagę także na takie drobne szczegóły. Wówczas obsługa pieca będzie znacznie prostsza i dostosowana do wymiarów pomieszczenia.

Podsumowując, małą kotłownią to wyzwanie, na które receptą jest odpowiedni piec. Jeżeli dobrze dobierzemy piec z podajnikiem do małej kotłowni, jaką posiadamy, użytkowanie jej nie będzie się różniło niczym od większej kotłowni.

FAQ - najczęściej zadawane pytania


  1. Jaki powinien być piec z podajnikiem do małej kotłowni?

    Piec do małej kotłowni powinien mieć podajnik, automatyczny sterownik, odpowiednią wielkość, dużą pojemność zbiornika na paliwo i popiół, palnik spalający różne paliwa oraz nie musi mieć awaryjnego rusztu wodnego.

  2. Jakie oszczędności daje piec z podajnikiem?

    Piec z podajnikiem pozwala na oszczędność czas, nakładów pracy, przestrzeni oraz środków finansowych.

  3. Jakie cechy powinien mieć piec z podajnikiem do małej kotłowni?

    Uwagę należy zwrócić na takie elementy jak automatyczny sterownik, wielkość pieca, duża pojemność zbiornika na paliwo i popiół oraz palnik spalający różne paliwa. Nie potrzebny jest natomiast awaryjny ruszt wodny.