Blog

 

W dzisiejszych czasach troska o dobro naszej plany oraz wysoka świadomość jej mieszkańców dotycząca nadmiernej eksploatacji jej dóbr naturalnych przyczyniają się do stosowania przyjaznych ekologicznie rozwiązań w wielu dziedzinach naszego życia. Od tworzenia bardziej przyjaznych opakowań lub rezygnowania z nich, gdy tylko jest to możliwe, przez przetwarzanie surowców wtórnych, aż po dbanie o odpowiednią emisję spalin z silników samochodowych, czy pieców.

Czasy pieców kaflowych, w których paliło się czymkolwiek, co było pod ręką na szczęście za nami. Dziś świadomie możemy decydować o tym jaki piec wybierzemy i z czego będziemy pozyskiwać energię cieplną, a wybór na rynku jest naprawdę ogromny. Nowoczesne, ekologiczne piece centralnego ogrzewania spełniają wszystkie wymogi ustawy antysmogowej, która restrykcyjnie określa jaki poziom zanieczyszczeń może wytwarzać nasz przydomowy generator ciepła. Korzystanie z innych rozwiązań wiąże się ze świadomym zanieczyszczaniem środowiska, a także z nałożeniem bardzo wysokiego mandatu.

piece ekologiczne 5 generacji

Czy w domu jednorodzinnym warto inwestować w centralne ogrzewanie?

Dziś, w czasach, gdy możemy kupić kotły w pełni zautomatyzowane, centralne ogrzewanie jest przede wszystkim wygodne, ale też dodatkowo bardziej ekonomiczne. Nowoczesne urządzenia skupiają się na produkcji takiej ilości ciepła, jaka jest nam niezbędna - dzięki systemom kontrolnym oraz termostatom utrzymujemy w domu temperaturę dostosowaną do naszych preferencji. Unikamy przegrzewania domów i marnowania energii, a co za tym idzie zakupionych przez nas rodzajów paliw.

Piece ekologiczne 5 generacji - jakie powinny być?

Projektanci i konstruktorzy kotłów nieustannie dokładają starań, aby produkowane przez nich piece były nie tylko przyjazne dla środowiska, ekonomiczne, ale też łatwe w obsłudze, funkcjonalne i wytrzymałe. Piece ekologiczne 5 generacji to nowoczesne urządzenia, które spełniają wszystkie powyższe wymagania. Jeśli stoisz właśnie przed wyborem lub zastanawiasz się nad zmianą swojego starego pieca - piece piątej klasy są obecnie jedynym słusznym wyborem, ponieważ wszystkie kotły i ich instalacje niższej klasy zostały zakazane, ze względu na zbyt wysoką emisję spalin i przyczynianie się do powstawania smogu. Prawo Ochrony Środowiska uznało piece piątej generacji za bezpieczne i dopuściło je do użytku.

Czym są ekologiczne piece 5 generacji?

To piece, które charakteryzują się bardzo niską emisją zanieczyszczeń, oraz wysoką sprawnością. W porównaniu z kotłami czwartej klasy osiągają o 20-50% lepsze wyniki, wyniki pieców niższych klas są nawet dziesięć razy gorsze. Różnica w emisji tlenku węgla, gazowych zanieczyszczeń organicznych oraz szkodliwych pyłów jest więc ogromna. Efekt ten został uzyskany dzięki wykorzystaniu bardzo nowoczesnych technologii - elektronicznych systemów precyzyjnego dozowania powietrza i paliwa do paleniska - ich ekonomia pracy jest więc na bardzo wysokim poziomie. Komory spalinowe wykonane są z wysokiej jakości surowców - materiałów ceramicznych, których akumulacja ciepła jest na bardzo wysokim poziomie, pozwala to wytworzyć temperaturę niezbędną do spalania substancji lotnych wydzielających się ze stosowanego do nich paliwa.

Jaki rodzaj paliwa stosuje się w piecach 5 klasy?

Piece piątej klasy różnią się od swoich poprzedników nie tylko pod względami technicznymi, ale też ze względy na stosowane środki paliw. W piecach wcześniejszych generacji możliwe było używanie takich surowców jak: muły węglowe, flotokoncentrat, węgiel brunatny lub kamienny o niskiej wartości opałowej oraz drewno o wilgotności ponad 20%, tak naprawdę można było do nich wrzucić cokolwiek co chciało się palić lub dostarczało dużo ciepła - w prasie i na forach internetowych wiele było opisywanych przypadków palenia nawet takich rzeczy jak pampersy, czy opony. Obecne przepisy Ochrony Środowiska przedstawiają na szczęście bardzo jasne i restrykcyjne instrukcje dotyczące dopuszczonych materiałów. Kotły piątej generacji to przede wszystkim ekologiczne piece na węgiel kamienny, pellet z biomasy, czy ekogroszek, ze zautomatyzowanym systemem podawania paliwa - specjalnie wbudowany sterownik będzie podawał do komory spalania odpowiednią ilość paliwa, która będzie potrzebna do utrzymania wybranej przez nas temperatury w pomieszczeniach. Piece piątej generacji zapewniają bardzo efektywne spalanie, w zależności od materiału dochodzi ono nawet do 85%. Dostępne są również piece z ręcznym systemem podawania na drewno.

Jak piece ekologiczne 5 generacji radzą sobie z nadmierną emisją pyłu?

W ich komorach spalinowych umieszczone zostały specjalne zaawansowane technologicznie urządzenia, które zaburzają ruch spalin. Przyczyniają się do zatrzymywania w kotle pyłu, który wobec tego nie zanieczyszcza powietrza.

Czy nowoczesne piece są bezpieczne?

Zdecydowanie tak. Projektanci pomyśleli również o tym - piece wyposażone są w systemy, które zapobiegają cofaniu się płomienia do komory z paliwem oraz gaszące płomień samoczynnie w razie potrzebny. Nie ma więc ryzyka przegrzania kotła. Z czym wiąże się zakup kotła 5 klasy? Poza działaniem proekologiczny, mniejszą emisją zanieczyszczeń wiąże się on z dość dużym wydatkiem. Do odpowiednio wybranego pieca trzeba bowiem zakupić odpowiednie instalacje - jak na przykład komin. Ten kamienny nie sprawdzi się, ponieważ ze spalin oddziela się zanieczyszczona para wodna, jeśli ma być bezpiecznie odprowadzana będziemy potrzebować kwasoodpornego wkładu. Kocioł 5 klasy wiąże się również ze stosowaniem droższego rodzaju paliwa - pellety i ekogroszki muszą być wysokiej jakości. Jednak ich wyższa wydajność spalania przyczynia się do długofalowych oszczędności - paliwo będzie droższe, ale spalimy go zdecydowanie mniej, niż w przypadków pieców wcześniejszych generacji.

Czy warto zainwestować w piec 5 generacji?

Piec piątej generacji jest:

 • ekologiczny
 • bezpieczny
 • ekonomiczny
 • trwały
 • łatwy w obsłudze
 • nowoczesny.

Lista jego zalet jest długa, będzie on dobrym wyborem dla każdego, kto przejmuje się wpływem swoich działań na środowisko, a dodatkowo może sobie pozwolić na większy wydatek, mając w perspektywie długofalowe oszczędności.

FAQ - najczęściej zadawane pytania


 1. Jakie są korzyści z inwestycji w piec 5 generacji?

  Korzyści płynące z inwestycji w piec 5 generacji to zwiększenie bezpieczeństwa, ekonomiczności, trwałości, łatwości korzystania i obsłudze oraz nowoczesności.

 2. Dlaczego wybrać piec 5 generacji?

  W porównaniu z kotłami z 4 klasy kotyły 5 generacji osiągają o 20-50% lepsze wyniki, a w porównaniu niższych klas nawet 10 razy lepsze.

 3. Czy piec 5 generacji jest bezpieczny?

  Tak, piec 5 generacji jest bezpieczny. Wyposażone są w systemy zapobiegania cofaniu się płomieni do komory z paliwem, a w razie potrzeby — systemy samoczynnego gaszenia płomieni.