Blog

 

Piece zasypowe zyskują coraz więcej zwolenników. Dzięki szeregowi zalet sprawiają, że warto rozważyć właśnie takie rozwiązanie do swojego domu. Czym cechują się kotły zasypowe? Jakie zalety ma piec zasypowy? Czy warto zainwestować w takie rozwiązanie?

Piec zasypowy 5 klasy - zalety

Główną zaletą kotłów zasypowych jest to, że ich zakup i koszty eksploatacji są nieduże. Zazwyczaj możemy korzystać ze zautomatyzowanego sterowania, co stanowi sporą wygodę. Kotły zasypowe cechują się tym, że dzięki prostej budowie nie są tak awaryjne, jak inne rodzaje pieców. Dodatkowo takie rozwiązania pozwala spalać szeroką gamę paliw, a właściwe użytkowanie sprawi, że piec będzie spalał czysto, co jest niezwykle ważne dla naszego zdrowia.

Piece zasypowe górnego spalania

Piece zasypowe górnego spalania to jeden z rodzajów pieców, które są najtańsze i łatwo dostępne na rynku. Ogień rozpalany jest od góry, co sprawia, że kocioł jest oszczędny, przyjazny otoczeniu i ludziom. Pamiętajmy jednak, aby nie rozpalać bezpośrednio na ruszcie, ani zasypywać żaru węglem, gdyż nie jest to prawidłowy sposób palenia. Powoduje on jedynie powstawanie nieprzyjemnego dymu, prowadzi do ryzyka zatrucia i niepotrzebnego stresu. Zaletą takiego pieca jest fakt, że cechuje się on dosyć prostą konstrukcją i niską ceną.

Cechy kotła górnego spalania

Dobry kocioł górnego spalania nie powinien mieć dmuchawy. Zamiast tego warto wybrać miarkownik ciągu. Wentylatory bowiem mogą wydmuchiwać opał niespalony do atmosfery, szkodząc zdrowiu ludzi. Wybierając kocioł zasypowy, pamiętajmy o tym, aby był on wąski i wysoki. Powierzchnia rusztu nie powinna być zbyt duża, w przeciwieństwie do komory zasypowej. Najczęściej mamy do czynienia z kotłami ze stali, jednakże kotły żeliwne będą w tym przypadku bardziej trwałym rozwiązaniem. Posłużą nam nawet przez kilkadziesiąt lat. Zwróćmy także uwagę na solidne i uszczelnione mocowania, zamknięcia i drzwiczki. Pomocna będzie klapa w górnych drzwiczkach, która pozwoli na podawanie powietrza, które dopali spaliny. Okazuje się, że ruszt wodny w takim urządzeniu może powodować nadmierne wychładzanie paleniska. Najlepszym rozwiązaniem zatem będzie możliwość skorzystania z osobnych drzwiczek do rusztu i osobnych do popielnika, co pozwoli zapobiec szybkiemu wypalaniu i niedopalaniu paliwa.

Kotły zasypowe dolnego spalania

Kolejnym rodzajem kotłów są kotły dolnego spalania, które kosztują więcej, ale cechują się wyższą jakością. Taki kocioł jest trochę bardziej ekonomiczny i wygodniejszy w obsłudze. Został przystosowany do ciągłej pracy i daje możliwość dosypywania opału z zachowaniem odpowiednich warunków spalania, które jest czyste i nie prowadzi do kopcenia. Pamiętajmy, że w tym przypadku wiele zależy również od wybranego opału. Jeśli korzystamy z węgla kamienistego i słabego jakościowo, wtedy ruszt dosyć szybko się zapcha i trzeba będzie wygasić ogień i wyczyścić kocioł. Jeśli zdecydujemy się na taką inwestycję, pamiętajmy, że moc kotła powinna być dosyć mała i konieczny jest dobry ciąg kominowy. Jest to związane z faktem, że kocioł dolnego spalania niezbyt dobrze radzi sobie na niskiej mocy. Wtedy dojdzie do przestoju, a spaliny zaczną cofać się do komory załadunkowej.

Cechy kotła dolnego spalania

Warto podkreślić, że kocioł dolnego spalania powinien mieć podobne cechy do kotła górnego spalania. Wyjątkiem jest jedynie otwór, którego nie powinno być w tym przypadku w drzwiczkach załadunkowych. Wtórne powietrze powinno zostać podawane w miejsce, w którym spalany jest węgiel (zazwyczaj jest to tył rusztu). Wąski i wysoki kocioł dolnego spalania będzie najlepszym wyborem. Postawmy także na dobrą jakość opału i wytrzymałość takiego pieca, co pozwoli korzystać z niego przez wiele lat. W piecu zasypowym dolnego spalania niezwykle ważny jest ruchomy ruszt, którzy pozwala na czyszczenie bez konieczności wygaszania ognia. To bardzo pożądana cecha pieca zasypowego, która daje nam wygodę i komfort podczas użytkowania. Dobrze jest, gdy komora zasypowa jest węższa u góry i szersza u dołu, dzięki czemu opał nie ulegnie blokowaniu. W okolicach rusztu dobrze sprawdzi się ceramika, która wpłynie na czystość powietrza, dlatego na to też zwróćmy uwagę. Kolejną zaletą będzie pochylenie rusztu do dołu pieca, dzięki czemu opał łatwo się zsunie. Komfortowe jest również regulowane doprowadzanie wtórnego powietrza do rusztu.

Kiedy zdecydować się na zakup?

Taka inwestycja będzie dobrym rozwiązaniem w każdym momencie, zwłaszcza gdy pragniemy wymienić stary kocioł na nowy lub szukamy ogrzewania do nowego domu. Piec zasypowy jest nie tylko dobry dla środowiska, ale cechuje się także mniejszym kopceniem w pomieszczeniach, co wpływa na nasze zdrowie. W dzisiejszych czasach niestety poziom smogu stale wzrasta, zwłaszcza w większych miastach, dlatego warto ograniczyć emisję szkodliwych substancji poprzez wybór najlepszej jakości pieca zasypowego. Nie jest on bardzo kosztowny, a daje wymierne korzyści i wpłynie z pewnością na nasz komfort psychiczny i zdrowie wszystkich domowników. Zmniejszenie emisji spalin jest bardzo ważne i potrzebne, dlatego warto się do tego przyczynić, korzystając z pieca i opału dobrej jakości.

Kocioł zasypowy z buforem ciepła

Instalacja kotła zasypowego z buforem ciepła sprawi, że cały czas będzie on pracował na pełnej mocy. Dzięki temu temperatura spalin będzie tak wysoka, że nie stworzy ryzyka i zagrożenia dla ceglanego komina. Zejście poniżej pułapu spalania w danej temperaturze będzie znacznie mniejszym ryzykiem, a certyfikaty pieca powinny potwierdzać tą regułę. To nieco droższa inwestycja, ale dająca wiele korzyści i wpływająca na prawidłowy poziom spalania i brak ryzyka wytwarzania nieprzyjemnego i gryzącego dymu. Piece zasypowe z pewnością pozwolą zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się czadu i wytwarzania szkodliwego dymu dla organizmu ludzkiego i otoczenia. W taki piec warto zainwestować jak najszybciej, gdyż jest on nowoczesny i ma wiele zalet. Sprawdzi się w każdym domu, bez względu na jego wielkość. Użytkowanie jest łatwe i nie powinno sprawiać większych problemów.

Ceny pieców zasypowych z podajnikiem 5 klasy

Koszt zakupu kotła zasypowego z podajnikiem jest uzależniony od mocy cieplnej. Ceny wahają się od 8000 zł do nawet 45000 w wariantach przemysłowych.

A może zainteresuje Cię:

klaster 5