Blog

 

Ze względu na wprowadzone 2 lata temu ustawowo ograniczenia emisyjne, zainteresowanie rynkowe bardziej ekologicznymi modelami ogrzewania znacznie wzrosło. Konsumenci mogą obecnie wybierać spośród poszerzonego asortymentu kotłów na wydajne, niskoodpadowe paliwo, takich, jak piece CO z podajnikiem. Jakie rodzaje pieców z podajnikiem dostępne są na rynku i na co zwracać uwagę przy ich wyborze?

Rodzaje pieców z podajnikiem - różne typy podajników

Wśród pieców CO wyposażone w podajnik możemy wyróżnić 3 główne modele budowy:

Dobre piece CO z podajnikiem to obecnie najczęściej modele wyposażone w ślimak, w których za spalanie odpowiedzialne są palniki retortowe I lub II generacji. W piecach z podajnikiem ślimakowym drobnoziarniste paliwo zostaje wtłoczone do kotła dołem. przy pomocy zasilanego poprzez silnik ślimaka, jednocześnie przesuwając popiół pozostały z wcześniejszych sesji grzania w stronę górnego wylotu. Przy użytkowaniu kotła tego typu należy pamiętać szczególnie o regularnej konserwacji ślimaka.

 • piece CO z podajnikiem rynnowym

Kotły, w których spalanie odbywa się w przypominającym rynnę kanale, funkcjonują na podobnej zasadzie, co kotły z podajnikiem ślimakowym. Również występuje w nich ślimak, jednak palnik skonstruowany jest na nieco innej zasadzie. Piece tego rodzaju bez problemu można zasilać tańszym, lekko zanieczyszczonym opałem, jednak do ich wad należy wytwarzanie większej ilości dymu.

 • piece CO z podajnikiem tłokowym

Instalacja kotła z podajnikiem tłokowym sprawdzi się dobrze w sytuacji, w której w jego konstrukcji zastosowano dodatkowe rozwiązania, których zadaniem jest zmniejszenie powstawania sadzy oraz dymu. W innym wypadku dużo bardziej funkcjonalny będzie kocioł z podajnikiem ślimakowym, wyposażony w retortę II generacji. Z uwagi na budowę kotła oraz sposób, w jaki spalane jest paliwo, starsze modele pieców CO tego rodzaju wytwarzają stosunkowo dużo zanieczyszczeń.

Podstawowe cechy dobrych pieców CO z podajnikiem

Za najbardziej przyjazne środowisku uważane są niskoemisyjne kotły wyposażone w palniki retortowe. W piecach z retortami I generacji należy jednak palić wyłącznie czystym, drobny ekogroszkiem, podczas gdy retorty drugiej generacji dopuszczają nieco większą dowolność doboru opału, co ma znaczenie, jeśli kwestie finansowe są dla nas istotne.

Dobre piece CO z podajnikiem powinny posiadać między innymi następujące wyróżniki:

 • wysoki komfort obsługi kotła dzięki zastosowaniu sterowników

Zainstalowane w kotłach sterowniki eliminują konieczność dozoru nad umieszczaniem materiału grzewczego piecu. Przy sterownikach automatycznych całość procesu spalania odbywa się praktycznie bez ingerencji w działanie pieca. Sterowniki dwustanowe z kolei pozwalają na bardziej szczegółową manipulację etapami procesu, co może przełożyć się na większą wydajność, która zrodzi kolejne oszczędności.

 • zmniejszona emisja zanieczyszczeń

Z uwagi na normy dotyczące emisji zanieczyszczeń, które bez wątpienia będą w przyszłości podlegały dalszym zaostrzeniom, rozsądną inwestycją będzie zakup pieca klasy 5, którego specyfikacja emisyjna wykracza nieco poza obowiązujące na chwilę obecną obostrzenia.

 • perspektywiczne atesty i certyfikaty

Bez obecności certyfikatu Ecodesign, bez którego już za kilka lat piec stanie się bezużyteczny, a nawet nielegalny. Ma to związek głównie z planowanymi zmianami w prawie unijnym, dotyczącymi ograniczeń nakładanych na kotły na paliwo stałe. Ponieważ dyskusja o powyższych zmianach trwa już od dłuższego czasu, niektóre regiony Polski już teraz zdecydowały się na wprowadzenie zmian w prawie na szczeblu lokalnym. - długofalowa gwarancja oraz rozbudowane usługi serwisowe Istotne jest, by całość elementów elektronicznych i mechanizmu pieca była poddawana regularnym kontrolom. Należy przy tym pamiętać, by wybrany piec posiadał jak najdłuższą gwarancję - w idealnej wersji będzie to 5, a nawet 10 lat - a także upewnić się, że producent jest w stanie zaoferować kompleksowy, rzetelny serwis w razie awarii.

dobre piece CO

Dobre piece CO z podajnikiem - przewaga rozwiązania

Trzeba przyznać, iż nie wszyscy są tak samo zadowoleni z konieczności zakupu niskoemisyjnego pieca - dotyczy to zwłaszcza właścicieli tradycyjnych pieców górnego spalania, którzy będą zmuszeni do ich wymiany. Tymczasem realne korzyści, które płyną z ogrzewania domu kotłem z podajnikiem, w dłuższej perspektywie znacznie przewyższają niedogodności związane z jego zakupem oraz instalacją. Wymiana klasycznego kotła na piec CO z podajnikiem ma szanse pozytywnie wpłynąć na budżet użytkownika nawet w przypadku instalacji w starym budownictwie. Jeśli zaś chodzi o domy stawiane zgodnie z nowoczesnymi technologiami, piec z podajnikiem to bez wątpienia najbardziej opłacalny sposób ogrzewania przestrzeni paliwem stałym.

Najczęściej wymienianą zaletą korzystania z pieca z podajnikiem jest znaczna oszczędność czasu, jaką skutkuje sięgnięcie po to rozwiązanie. Użytkownik nie musi już martwić się o dokładanie opału do kotła co kilka godzin - wbudowany podajnik pozwala mu na zadbanie o to raz na dłuższy czas. W zależności od pojemności zasobnika pieca, powinien on być zasilany nowym opałem w różnych okresach - minimum raz na kilkanaście godzin, ale niekiedy nawet raz na kilka dni. Na rynku dostępne są modele kotłów o zróżnicowanej mocy, której dostosowanie do specyfiki ogrzewanych pomieszczeń pozwoli na optymalny zwrot z inwestycji w kupno kotła.

Co więcej, dobre piece CO z podajnikiem wyposażone są często w elementy, które dodatkowo maksymalizują efekty spalania opału, zmniejszając ilość zanieczyszczeń i niepożądanych odpadów.Do takich projektów należy choćby palnik z obrotową koroną w piecach ślimakowych, dzięki której znacznie spada ryzyko powstawania spieków, lub wentylator o dużej mocy, którego nadmuch można dostosować do potrzeb przy pomocy sterownika pieca. Ponadto użytkownicy, którym nieobce są niuanse działania tego rodzaju urządzeń, są w stanie wpłynąć na ich pracę w najdrobniejszych detalach, jako, że większość sterowników uwzględnia możliwość indywidualnego dostosowania każdego parametru.

FAQ - najczęściej zadawane pytania


 1. Jakie są dobre piece CO?

  Dobre piece CO to takie, które posiadają wysoki komfort obsługi kotła dzięki zastosowaniu sterowników, zmniejszoną emisję zanieczyszczeń oraz perspektywiczne atesty i certyfikaty.

 2. Jakie są rodzaje pieców z podajnikiem?

  Można wyróżnić trzy typu budowy pieców CO z podajnikiem: ślimakowym, rynnowym oraz tłokowym.

 3. Czym jest certyfikat Ecodesign?

  Certyfikat Ecodesign to potwierdzenie małego wpływu pieca na środowisko. Planowane są zmiany w prawie Unii Europejskiej, dotyczące ograniczeń nakładanych na kotły na paliwo stałe.