Blog

 

Kiedy budujemy dom lub wybieramy siedzibę przedsiębiorstwa, jednym z istotnych czynników jest źródło ogrzewania budynku. Nikt w końcu nie chce płacić niebotycznych rachunków za energię lub przebywać w zimnym pomieszczeniu. Na rynku jest dostępnych całkiem sporo różnorodnych instalacji służących do ogrzewania, bardziej lub mniej nowoczesnych. Jednymi z dostępnych aktualnie urządzeń są kotły dolnego spalania. W tym artykule zajmiemy się kryteriami, które powinien spełniać dobry kocioł dolnego spalania, jaki kocioł dolnego spalania wybrać, a także jak palić w kotle dolnego spalania, aby było w miarę możliwości oszczędnie i ekologicznie. Zapraszamy do dalszej lektury.

Spis treści:

Rodzaje kotłów na paliwo stałe

Wśród kotłów możemy wyróżnić trzy podstawowe rodzaje:

 • Kotły górnego spalania - są całkiem popularne, paliwo jest dostarczane od góry a powietrze potrzebne do procesu spalania od dołu. W tych kotłach używa się węgla grubego sortu. Żar i spaliny rozprzestrzeniają się ku górze. Niektórzy cenią sobie te kotły za stosunkowo niską cenę i łatwą obsługę, niestety kotły górnego spalania charakteryzują się też niską efektywnością, intensywnym dymieniem i tym, że trzeba często dostarczać paliwo.
 • Kotły górno-dolnego spalania - mogą spalać miał węglowy lub drewno i węgiel, posiadają dwa tryby. Są bardzo uniwersalne, można w nich palić różnymi rodzajami paliwa. Łączą zalety kotłów górnego oraz dolnego spalania, ale niestety także ich wady. Bardzo łatwo jest zasmolić kocioł, a podczas spalania wydobywa się sporo dymu.
 • Kotły dolnego spalania - są rzadziej stosowane, gdyż nie są tak tanie jak kotły górnego spalania. Cenę rekompensują jednak liczne zalety takich urządzeń: spalanie przebiega wolno i mamy nad nim kontrolę, spaliny są odprowadzane poza zasyp bocznymi kanałami, przez co mamy większą czystość spalin. Do tego istnieje możliwość wydzielania niewielkiej ilości żaru bez zapalania całego wsadu. Kotły dolnego spalania są więc bardzo ciekawą opcją i właśnie nią zajmiemy się w szerszym kontekście w tym artykule.

Czym jest kocioł dolnego spalania?

Kocioł dolnego spalania posiada spalanie długopłomienne i rewelacyjnie sprawdza się w pawilonach handlowych, pomieszczeniach gospodarczych, garażach czy kotłowniach. Jego konstrukcja pozwala na szybkie ogrzanie pomieszczeń, a awaryjność tego typu urządzeń to zdecydowanie rzadkość. Kotły dolnego spalania są także bardziej ekologiczne od innych, mniej dymią i nie emitują aż tylu zanieczyszczeń co niektóre inne piece. Świetnie sobie radzą ze spalaniem węgla (poza węglem mocno spiekającym lub z kamieniami), możemy także użyć do palenia w nich drewna. Przydatny w takich kotłach może okazać się ruchomy ruszt, umożliwia bowiem wygodne odpopielanie.

Jak wybrać dobry kocioł dolnego spalania?

Choć kotły dolnego spalania są ogólnie rzecz biorąc świetnym wyborem, to na naszym rynku wciąż są dostępne urządzenia mocno niedopracowane. Należy unikać wylotu spalin przy ruszcie wspólnego z dolniakiem, a także wybierać kotły z drzwiczkami zasypowymi, które można powoli i uważnie otworzyć. Ważna jest także konstrukcja kotła, powinien być on jak najbardziej solidnie wykonany, a także posiadać wszystkie ważne certyfikaty i oznaczenia. Jakiś czas temu weszły w życie nowe przepisy odnośnie limitów emisji szkodliwych substancji przez kotły. Jeżeli chodzi o dodatki, takie jak ceramiczne detale, to każdy kocioł ma mniej więcej to samo na wyposażeniu.

Kocioł węglowy Klaster 5 - dobry wybór dla każdego?

Jednym z ciekawszych urządzeń omawianego rodzaju jest Klaster 5 klasy. Został on wykonany ze stali, użyte zostały atestowane blachy. Charakterystycznym elementem tego kotła jest wysoka precyzja wykonania, co nie zawsze jest normą w naszym kraju. Klaster 5 zdobył wyróżnienia w ramach VII edycji Konkursu TOPTEN Kotły grzewcze na paliwa stałe. Można w nim palić węglem kamiennym (sortyment groszek I i II). W skład części składowych tego kotła wchodzą komora paleniskowa (chłodzona wodą), korpus wodny (profesjonalna, wzmocniona konstrukcja), zasobnik paliwa (montowany na palniku w strefie podajnika), resortowy palnik węglowy (zaprojektowany w jasny i prosty sposób), wentylator nadmuchowy (ilość powietrza reguluje specjalny sterownik), sterownik mikroprocesowy (programuje temperaturę w piecu) oraz izolacja termiczna kotła (istotną funkcję pełni tu wełna mineralna). Klaster 5 to z pewnością dobry wybór na rynku kotłów z dolnym spalaniem.

kocioł weglowy dolnego spalania klaster 5

Jak powinno się palić w kotle dolnego spalania?

Istotną kwestią jest to, w jaki sposób palić w kotle dolnego spalania. Najlepiej jest rozpalać od dołu i dokładać na żar. Dla nowicjuszy w temacie obsługi kotłów może stanowić to wyzwanie. Błędem jest rozpalać ognisko na środku rusztu, bo zgaśnie i jedyne co uzyskamy, to niepotrzebny dym. Powinniśmy umieścić rozpałkę jak najbliżej palnika i tam ją podpalić, wtedy spaliny od razu pójdą tam, gdzie powinny i uruchomią ciąg kominowy. Kiedy cały wylot pod przegrodą uda się zasłonić rozpalonym paliwem - zasypujemy całą komorę paliwem.

Podsumowanie

Kotły dolnego spalania są nieco droższe od konkurencyjnych urządzeń tego typu z inną konstrukcją, jednak w zamian oferują więcej zalet. Są bardziej ekologiczne, a awarie to rzadkość. Do tego możemy szybko ogrzać całe pomieszczenie. Na polskim rynku niestety jest sporo urządzeń słabej jakości, gdyż producenci oszczędzają na materiałach. Warto więc wybrać chociażby kocioł Klaster 5, do produkcji którego należycie się przyłożono i użyto stalowej blachy wysokiej jakości. Po zakupie kotła istotne jest także dokładne zapoznanie się z zasadami odnośnie tego, jak palić w kotle, aby było to łatwe i skuteczne. Wiele początkujących osób popełnia tu błędy, dlatego warto dobrze zapoznać się z instrukcją lub poczytać na ten temat więcej w internecie czy fachowej literaturze.

FAQ - najczęściej zadawane pytania


 1. Jakie są rodzaje kotłów co na paliwo stałe?

  Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje kotłów na paliwo stałe: górnego spalania, górno-dolnego spalania oraz dolnego spalania.

 2. Jakie paliwo do kotła grzewczego?

  Wszystko zależy od wybranego i kupionego pieca grzewczego. Najlepiej zapoznać się z instrukcji obsługi urządzenia lub bezpośrednio skontaktować się z producentem urządzenia.

 3. Jakie są części składowe kotła węglowego Klaster 5?

  TCzęści składowe kotła węglowego Klaster 5 to komora paleniska, korpus wodny, zasobnik paliwa, resortowy palnik węglowy, wentylator nadmuchowy, sterownik mikroprocesowy oraz izolacja termiczna kotła.