Blog

 

Cena to nie jedyny czynnik, który należy wziąć pod uwagę przy zakupie ekogroszku. Niezwykle istotne są także parametry danego produktu, nierzadko decydujące o komforcie ogrzewania oraz wydajności spalania. Kluczowe znaczenie ma przede wszystkim kaloryczność materiału opałowego. Jaka wartość tego wskaźnika jest najbardziej właściwa dla ekogroszku?

Czym jest wartość kaloryczna ekogroszku?

Wartość kaloryczna to ilość energii, którą da się pozyskać z jednostki masy paliwa. W przypadku ekogroszku, powszechnie stosowany jest przelicznik na kilogram masy opału. Kaloryczność określa się natomiast w megadżulach, przez co masa opałowa w ostateczności podawana jest w MJ/kg. Im większa wartość kaloryczna ekogroszku, tym mniejsze zużycie paliwa niezbędnego do ogrzania obiektu. Zasilając kocioł na ekogroszek stosunkowo kalorycznym paliwem, uniknąć można częstego dorzucania opału. Takie rozwiązanie nie wymaga też poświęcania cennej przestrzeni na magazynowanie materiału. Właściwości ekogroszku o wyższej kaloryczności sprawiają, że z reguły jest on nieco droższy. Wybierając materiał opałowy, nie wolno jednak kierować się wyłącznie ceną. Nierzadko już w połowie sezonu grzewczego wychodzi na jaw, że tani opał zużywa się zbyt szybko - konieczne jest wówczas uzupełnienie zapasów, a tym samym magazynowanie większej ilości paliwa.

kocioł na ekogroszek

Jakie jeszcze parametry posiada ekogroszek?

Decydując się na zakup ekogroszku, należy wziąć pod uwagę także inne parametry materiału. Poza kalorycznością, znaczenie ma również:

- zasiarczenie
- zawartość popiołu
- wilgotność
- granulacja

Pierwsze trzy parametry powinny być jak najmniejsze. Granulacja musi natomiast mieścić się w przedziale 5 do 25 mm. Każdy produkt spełniający te wymagania będzie w stanie współpracować z nowoczesnym piecem na ekogroszek.

Czym jest ciepło spalania?

Parametry paliwa mają duży wpływ na pracę pieca na ekogroszek. Wartość opałowa bardzo często mylona jest z tzw. ciepłem spalania, czyli ilością ciepła powstającego podczas spalania ekogroszku. Uwzględnia ona również ciepło, które uzyskiwane jest z kondensacji pary wodnej oraz ze spalin. Tych dwóch współczynników wartość opałowa nie uwzględnia, ponieważ obrazuje jedynie wartości dotyczące zjawisk zachodzących w zwykłej komorze spalania. Ciepło spalania jest zatem jednostką, która powinna obchodzić przede wszystkim inwestorów posiadających kotły z odzyskiem ciepła. Im różnica między wartością kaloryczną i ciepłem spalania jest większa, tym lepsze możliwości odzyskania energii grzewczej.

Jaka najlepsza kaloryczność ekogroszku?

Aby wybrane paliwo było wystarczająco wydajnym rozwiązaniem, jego parametry powinny mieścić się w normach:

- wartość opałowa powyżej 24 MJ/kg
- granulacja na poziomie 5 - 25 mm
- zdolność spiekania RI <20
- zawartość popiołu poniżej 10 proc.
- zawartość siarki poniżej 1,0 proc.
- wilgotność poniżej 10 proc.

Największy wpływ na wartość opałową ekogroszku ma gatunek opału. Na rynku dostępne są produkty zarówno o niskiej, jak i wysokiej kaloryczności. W sprzedaży znaleźć można na przykład paliwo, którego wartość kaloryczna mieści się w przedziale zaledwie 21 - 23 MJ/kg. Orientacyjna wartość opałowa ekogroszku ze średniej półki wynosi już 24 - 26 MJ/kg. W przypadku ekogroszku należącego do klasy premium, kaloryczność może sięgać nawet 29 MJ/kg.

Jak rozpoznać kaloryczność ekogroszku?

Część sprzedawców ekogroszku podaje zafałszowane parametry swoich produktów, wprowadzając tym samym w błąd nieświadomych klientów. Przy zakupie należy szczególną uwagę zwrócić uwagę na oznaczenia:

- "Q ai" oznacza wartość opałową w stanie analitycznym
- "Q ir" oznacza wartość opałową w stanie roboczym
- "Q sa" oznacza ciepło spalania

Nieuczciwe firmy sprzedające ekogroszek, zamiast kaloryczności w stanie roboczym (Q ir) lub ciepła spalania (Q sa), podają kaloryczność w stanie analitycznym (Q ai). Praktyka ta powoduje, że nawet najtańszy, importowany ekogroszek z węgla brunatnego może mieć lepszą wartość opałową od wysokiej klasy węgla energetycznego. Należy zatem pamiętać, że rzeczywista kaloryczność węgla zawsze oceniana jest parametrem wartości opałowej w stanie roboczym Q ir.

Jak wybrać ekogroszek?

Aby palić ekonomicznie i wydajnie, należy w odpowiedni sposób dobrać kaloryczność ekogroszku do własnych potrzeb grzewczych. Nie warto kupować pierwszego z brzegu, przecenionego paliwa - najprawdopodobniej jego parametry nie będą zbyt dobre. Większego znaczenia nie ma też ilość nabytego ekogroszku. Nawet przy takiej samej wadze w kg, wartość poszczególnych paliw nie jest sobie równa. Największe znaczenie ma wartość opałowa, czyli energia uzyskiwana ze spalania produktu. W sezonie grzewczym często wskazane jest używanie dwóch rodzajów paliwa stałego. W cieplejsze dni, wysokokaloryczny ekogroszek może nie zostać wykorzystany całkowicie. Jego potencjalna energia uwalniana jest w postaci dymu oraz sadzy, dlatego lepiej używać wówczas mniej kalorycznego opału. Niskokaloryczny ekogroszek zapewnia w takiej sytuacji znacznie większą efektywność. W zimne dni zużywany jest jednak błyskawicznie, dlatego warto zadbać o odpowiednie rozłożenie sił i wydajne zużycie paliwa o różnej kaloryczności.

Czy warto spalać ekogroszek?

Ekogroszek opracowany został z myślą o spalaniu w kotłach nisko-emisyjnych - urządzeniach, które zapewniają wysoką sprawność przy stosunkowo niewielkiej emisji spalin. W przypadku kotłów z podajnikiem, obsługa może być w dużym stopniu zautomatyzowana i zaprogramowana. Zasobnik paliwa napełniać można na raz na kilka dni, co również pozostaje nie bez wpływu na wygodę. Obecnie w sprzedaży dostępne są wyłącznie kotły 5. klasy, które spełniają wszystkie restrykcyjne normy dotyczące emisji szkodliwych cząstek stałych, organicznych związków gazowych czy dwutlenku węgla. Sprawność tych urządzeń jest bardzo wysoka, co przekłada się na niskie zużycie paliwa. Dodatkową zaletą ekogroszku jest fakt, że ogrzewanie domu tym materiałem opałowym wciąż pozostaje względnie niedrogie. Kluczowe znaczenie ma jednak dobra jakość paliwa, którego potencjalna sprawność spalania może być bardzo wysoka.

FAQ - najczęściej zadawane pytania


  1. Jak rozpoznać dobry ekogorszek?

    Dobry ekogroszek charakteryzuje się wysoką kalorycznością (MJ/kg), małymi parametrami zasiarczenia, zawartość popiołu i wilgotność, a granulacja powinna być w przedziale od 5 do 25 mm.

  2. Jak wybrać ekogroszek?

    Paliwo, jakie należy wybrać, jest zależna od potrzeb i od aktualnego sezonu grzewczego. W zimne dni ekogroszek zużywany jest błyskawicznie, dlatego warto wybrać wysokokaloryczny. W ciepłe dni wysokokaloryczny ekogroszek nie zostanie wykorzystany w 100%, dlatego warto wybrać ten z mniejszą kalorycznością.

  3. Jaka jest najlepsza kaloryczność ekogroszku?

    Parametry wydajnego ekogroszku powinny znajdować się w następującym przedziale: wartość opałowa powyżej 24 MJ/kg, granulacja na poziomie 5 - 25 mm, zdoklność spiekania RI poniżej 20, zawartość popiołu poniżej 10%, zawartość siarki poniżej 1% oraz wilgotnosć poniżej 10%.