Blog

 

Decyzja o wyborze paliwa, którym będziemy ogrzewać nasz dom, musi zapaść już na etapie kupna konkretnego kotła. Jednym z najpopularniejszych obecnie rozwiązań jest dostarczanie niezbędnego ciepła przez piec na ekogroszek. Czym charakteryzuje się to paliwo, czy inwestycja w taki kocioł jest opłacalna i na czym polega mechanizm jego działania? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule.

Co jest „eko” jest w ekogroszku?

Powszechnie dziś używany ekogroszek to paliwo stałe, wykorzystywane jako źródło energii cieplnej w kotłach. Do jego produkcji wykorzystuje się węgiel kamienny lub brunatny, który odznacza się wysoką kalorycznością (wartością opałową), czyli ilością energii cieplnej wytwarzanej podczas spalania paliwa. Parametr ten bezpośrednio wpływa na wydajność ogrzewania, a tym samym koszty, jakie poniosą za nie domownicy. Oprócz tego węgiel na ekogroszek ma mniejszość zawartość siarki - poniżej 1 %. To także nie pozostaje bez znaczenia. Siarka jest bowiem składnikiem szkodliwych związków chemicznych, które mogą wytworzyć się podczas spalania węgla. Wpływają one negatywnie na układ oddechowy ludzi i zwierząt oraz na rozwój roślin.

Ekogroszek jest więc bezpieczniejszy nie tylko dla naszej kieszeni, ale także dla środowiska. Można go określić zarówno jako ekonomiczne, jak i ekologiczne paliwo do domowych kotłów. Wybór materiału do ogrzania mieszkania powinien mieć dla nas szczególne znaczenie w dobie kryzysu ekologicznego, jakiego niezaprzeczalnie doświadcza nasze środowisko.

Kotły na ekogroszek - długotrwałe korzyści

Cena zakupu oraz montażu pieca na ekogroszek różni się w zależności od mocy grzewczej urządzenia oraz kosztu narzuconego przez producenta. Parametry kotła będą zdeterminowane wielkością powierzchni ogrzewanego obiektu, a także indywidualnymi potrzebami osób z niego korzystających. Na koszt wpływają również takie udogodnienia, jak zapewniany przez sprzedawcę serwis techniczny lub naprawy pogwarancyjne.

Tym, co sprawia, że wiele osób decyduje się na piec na ekogroszek, są niskie koszty ogrzewania. Warto więc analizować wydatki związane z instalacją kotła w dłuższej perspektywie - urządzenie ma bowiem służyć domownikom przez lata. Koszty zakupu pieca na ekogroszek zostaną więc zrekompensowane niższymi cenami za paliwo.

Jak działają kotły na ekogroszek z podajnikiem?

Wysoki poziom automatyzacji całego procesu ogrzewania to kolejna zaleta instalacji pieców na ekogroszek. Najbardziej praktyczny mechanizm mają kotły retortowe na paliwo stałe, przystosowane dla palenia w nich ekogroszkiem. Dwa najważniejsze elementy, dzięki którym działanie pieca jest wygodne i ekologiczne to: podajnik ślimakowy, zasobnik paliwa.

Przy zakupie kotła na ekogroszek powinniśmy zwrócić uwagę na obecność właśnie tych dwóch części. Dzięki nim paliwo musi być dokładane tylko raz na kilka dni w okresie wiosenno-jesiennym, a ponadto nie trzeba doglądać pieca i sprawdzać, czy na pewno się pali. Zimą zapotrzebowanie na ciepło oczywiście wzrasta i węgiel będzie trzeba dokładać częściej.

Długie i efektywne spalanie jest możliwe dzięki temu, że ekogroszek jest podawany w tym samym kierunku co powietrze. Oba składniki są też odpowiednio dozowane przez kocioł. Piece na ekogroszek generują niewielkie ilości popiołu, tlenku węgla, dwutlenku siarki, a także tlenków azotu i pyłów.

Piece na ekogroszek wymagają zasilania elektrycznego, ponieważ automatyczny podajnik paliwa jest zasilany przez silnik. Energii potrzebuje także wentylator, który doprowadza powietrze do wnętrza paleniska. Za sterowanie całym układem odpowiada natomiast mikroprocesor. Specjalista zajmujący się instalacją kotła może skonfigurować go tak, by współpracował z czujnikiem temperatury w budynku lub na dworze.

Kotły na ekogroszek utrzymują odpowiednią, ustawioną przez nas temperaturę przez długi czas. Te regulowane automatycznie urządzenia są cenione za niewielką ingerencję człowieka, potrzebną do ogrzania domu. Sprowadza się ona głównie do uzupełniania zasobnika w ekogroszek raz na kilka dni lub kilkanaście godzin przy dużych mrozach, które w Polsce zdarzają się coraz rzadziej.

W ofercie niektórych producentów znajdują się też kotły napędzane różnymi rodzajami paliw, np.:

Piece na ekogroszek - ceny

Jakość urządzenia oraz potrzebna moc grzewcza, która zależy od wielkości ogrzewanej powierzchni, to główne czynniki determinujące to, ile kosztuje piec na ekogroszek. Ceny są bardzo różne i wahają się w granicach od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Ile natomiast kosztuje samo paliwo? To zależy głównie od jego kaloryczności, wielkości worków i cen narzuconych przez producenta.

Zobacz nasz produkt!

kocioł na ekogroszek

Piec na ekogroszek 5 klasy - co go wyróżnia?

Kotły na ekogroszek oraz na inne paliwa stałe w Polsce muszą charakteryzować się niską emisją niepożądanych substancji do atmosfery. Wynika to z wysokiego poziomu zanieczyszczenia powietrza, które negatywnie przekłada się na jakość życia mieszkańców miast i wsi oraz fauny i flory. Duży udział w zatruwaniu tego, co bezpośrednio trafia do naszych płuc, mają domy jednorodzinne. Dlatego od 2018 roku można sprzedawać tylko piece na ekogroszek spełniające normy dla klasy 5. Co to oznacza w praktyce? Urządzenia te muszą spełniać wymogi wynikające z normy PN-EN 303-5:2012 dla wyżej wspomnianej klasy kotłów. Dzięki temu urządzenia z automatycznym podajnikiem:

mogą spalać wyłącznie paliwo o dostatecznie wysokiej jakości - stosuje się w nich tylko ekogroszek lub pellet; odznaczają się sprawnością energetyczną na poziomie ponad 90%, co pozwala na oszczędzanie paliwa - kotły klasy 5 zużywają go mniej niż urządzenia z niższej półki; generują minimalną ilość szkodliwych związków pochodzących z dymu - emisja tlenku węgla nie może przekroczyć 500 mg/m3 posiadają specjalny certyfikat, który potwierdza działanie zgodne z normą.

Kotły na ekogroszek o najwyższych standardach

Wprowadzony w 2018 roku zakaz sprzedaży pieców o klasie niższej niż 5 to niejedyne novum w przepisach dotyczących sprzedaży tych urządzeń. Od 1 stycznia 2020 roku obowiązuje Ecodesign, czyli dyrektywa parlamentu europejskiego dotycząca kotłów na paliwa stałe. Obejmuje wszystkie urządzenia dostępne na rynku.

Kotły na ekogroszek, które spełniają kryteria dyrektywy Ecodesign, emitują ograniczoną ilość szkodliwych substancji także wtedy, gdy nie pracują na najwyższej (nominalnej) mocy. Wcześniej nie było to obligatoryjne, dlatego urządzenia dużo gorzej wpływały na środowisko naturalne. Ponadto nowoczesne piece na ekogroszek posiadające certyfikat Ecodesign pozwalają zaoszczędzić jeszcze więcej energii.

FAQ:

1. Czy kotły na ekogroszek są rzeczywiście ekologiczne?

Obniżona zawartość siarki oraz wysoka kaloryczność sprawiają, że ekogroszek to paliwo stałe dużo mniej szkodliwe dla środowiska niż zwykły węgiel. Wytwarza o wiele mniej związków szkodliwych dla ludzi, zwierząt, roślin, a przede wszystkim dla powietrza.

2. Ile kosztuje kocioł na ekogroszek?

Nie można jednoznacznie określić ceny urządzenia, bo zależy ona od wielkości domu lub innego ogrzewanego obiektu oraz indywidualnych preferencji nabywcy. Koszt pieca może wynosić od kilku do kilkunastu tysięcy, jednak zostanie zrekompensowany przez obniżone koszty ogrzewania ekogroszkiem.

3. Czy warto zainwestować w piec na ekogroszek?

Jest to rozwiązanie korzystne dla naszej kieszeni oraz dla środowiska. Urządzenia te muszą bowiem spełniać europejskie normy, które mają na celu poprawę jakości życia mieszkańców.