Blog

 

W czasach większej świadomości ekologicznej i coraz lepszych rozwiązań technologicznych ekologiczne piece CO stają się popularnym wyborem wśród użytkowników. W przypadku zakupu nowych pieców ogromny wpływ ma na to prawodawstwo, ustalające określony standard kotłów, które mogą być sprzedawane. W przypadku istniejących instalacji impulsem do zmiany są często dofinansowania ze środków publicznych. Nowoczesne urządzenia mają zresztą same zalety – optymalizują zużycie paliwa, ograniczają koszty związane z użytkowaniem, pozwalają na duży zakres automatyzacji całego procesu oraz, oczywiście, są bardziej przyjazne dla środowiska. Na co warto zwrócić uwagę podczas ich wyboru?

5 klasa – standard wymagany prawnie

Nowoczesność w energetyce to w obecnych czasach przede wszystkim rozwiązania przyjazne dla środowiska. Jakość instalacji można ocenić na podstawie przypisania im jednej z trzech klas (3,4 i 5), których podstawę stanowi norma PN-EN 303–5:2012. Ze względu na przepisy prawne będące ucieleśnieniem dyrektyw unijnych, absolutnym standardem stały się ekologiczne piece CO 5 klasy. Pozwalają one znacznie ograniczyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery (nawet kilkukrotnie lepsze wyniki od kotłów 3 klasy oraz aż dziesięciokrotnie lepsze od kotłów bezklasowych!), a przy tym są dużo wydajniejsze od starszych rodzajów urządzeń. 

Wydajność energetyczna (sprawność)

Nowoczesne piece centralnego ogrzewania to urządzenia, od których wymaga się dużej wydajności, określanej również jako sprawność cieplna. Chodzi o to, żeby paliwo było wykorzystywane w jak największym stopniu. Jest to w zasadzie jeden z kluczowych wskaźników, na który należy zwrócić uwagę podczas zakupu kotła. Na rynku dostępne są propozycje, które posiadają sprawność powyżej 90 proc. i warto poszukiwać takich właśnie modeli. Jest do duża zmiana, zwłaszcza w porównaniu do bezklasowych wersji, których sprawność mieściła się mniej więcej w granicach 60 proc. Ta różnica wpływa na znaczne oszczędności paliwa, a co za tym idzie – funduszy.

Nowoczesne systemy w ekologicznych piecach CO

Nowoczesne piece CO muszą być oczywiście wyposażone w innowacyjne systemy, pozwalające na wygodną obsługę, łatwiejsze użytkowanie i optymalne zużycie energii. Podstawą jest tutaj automatyczny podajnik. Dzięki niemu znika konieczność codziennego, a nawet kilkukrotnego w ciągu jednego dnia ręcznego dorzucania opału do pieca. Zamiast tego wystarczy co kilka dni uzupełnić zasobnik, a zastosowany mechanizm automatycznie dozuje odpowiednią porcję paliwa.

Niezwykle ważne jest również wybieranie pieców do centralnego ogrzewania z nowoczesnymi sterownikami. Pozwalają one na kontrolowanie wszystkich ważnych parametrów, w tym oczywiście temperatury panującej w pomieszczeniu. To ogromna zaleta nowych modeli kotłów. Mogą one dozować mniejszą lub większą dawkę paliwa oraz kontrolować temperaturę spalania, dzięki czemu zakres możliwej do uzyskania ilości ciepła jest bardzo duży. Nowoczesne rozwiązania technologiczne pozwalają już na sterowniki zdalne, montowane w konkretnym pokoju w domu, dzięki czemu nie trzeba nawet schodzić do kotłowni, by zmienić ustawienia.

Jakie paliwo będzie najlepsze?

Pytanie o wybór najlepszego pieca wiąże się nierozerwalnie z pytaniem o rodzaj stosowanego paliwa. Liczy się wydajność, wygoda stosowania oraz emisyjność. Co ciekawe, pierwszorzędne znaczenie ma sama konstrukcja pieca. Na rynku dostępne są piece opalane tradycyjnie, węglem kamiennym, które spełniają wszystkie normy krajowe i unijne, a do tego zapewniają doskonałą sprawność. Jeżeli chce się osiągnąć jeszcze lepsze efekty, warto rozważyć kocioł na pellet czy ekogroszek.

Oczywistą zaletą pelletu jest fakt, że należy do grupy paliw odnawialnych. Wykonywane jest z biomasy, a więc naturalnych odpadów, które można wykorzystać dla celów grzewczych. Jest wysokokaloryczny i zapewnia niską emisyjność. Konieczne jest jednak zakupienie specjalnego pieca pelletowego, który stanowi znaczny wydatek. Odrobinę inaczej jest z ekogroszkiem, ponieważ o ile istnieją specjalne piece, jest to paliwo bardziej uniwersalne, a przede wszystkim – ekonomiczne. Powstaje z węgla o obniżonej zawartości siarki i popiołu i zapewnia bardzo dobrą wydajność. 

Propozycje modeli od Parex

W swojej ofercie posiadamy ekologiczne piece CO na paliwo z węgla, ale można zdecydować się również na wyjątkowe kotły na pellet. Wszystkie produkty posiadają 5 klasę Ecodesign, a więc możesz mieć pewność, że spełniają najwyższe normy. Co możemy zaoferować?

  • Klaster 5 – piec węglowy z palnikiem retortowym oraz podajnikiem. Posiada naturalnie 5 klasę, według normy PN-EN 303–5:2012. Dużą jego zaletą są stosunkowo niewielkie koszty związane z użytkowaniem, ponieważ paliwo stanowi węgiel (sortyment groszek). Wyposażony jest w nowoczesny sterownik oraz systemy optymalizujące ilość zużytego opału, a także temperaturę. Dodatkowo można rozszerzyć go o moduł pozwalający na kontrolę z poziomu smartfona.
  • Optimus 5piece ekologiczne z tej serii zostały wyposażone w nowoczesne kanały konwekcyjne, które pozwalają na minimalizację strat ciepła, a także wpływają na dużo mniejszą emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Jako paliwo służyć może węgiel kamienny w postaci groszku. Sterownik pozwala na automatyzację procesu kontroli spalania. Zadaniem użytkownika jest jedynie wybór preferowanej temperatury.
  • Sztoker+ – piec centralnego ogrzewania na ekogroszek o bardzo dobrej wydajności, który posiada w zestawie pojemny zasobnik oraz podajnik ślimakowy, dozujący automatycznie odpowiednią ilość paliwa. Dzięki wykorzystaniu ekogroszku urządzenie jest niskoemisyjne oraz nie ulega tak dużemu zanieczyszczeniu. Oferujemy duży wybór mocy kotła – od 8 kW do 46 kW. 
  • Kotły CO na pellet – Nowoczesne urządzenia, wchodzące do naszej oferty. Pellet to paliwo z materiałów odnawialnych (jak już zostało wspomniane, uzyskiwane jest z biomasy i odpadków organicznych), dzięki czemu jest przyjazne dla środowiska. Emituje mało zanieczyszczeń, a przy tym jest bardzo kaloryczny. Piec do centralnego ogrzewania na pellet sprawdza się świetnie w przypadku domów prywatnych, ale nie tylko.
Sztoker+ - kocioł z podajnikiem

Nowoczesne kotły CO – podsumowanie

Nowoczesne i ekologiczne rozwiązania to przyszłość domowego (ale także przemysłowego) ogrzewania. Warto wybierać modele, które pozwalają na łatwy proces rozpalania i kontroli przebiegu całego procesu. Piece na paliwo stałe z podajnikiem są coraz bardziej zaawansowane technologicznie, co sprzyja użytkownikowi, ale również środowisku. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kotłów CO od Parex, które spełniają najwyższe normy jakościowe i zapewniają o wiele większą wygodę na co dzień.