Blog

 

Zwyczajne, najprostsze piece, wymagające dokładania paliwa co kilka godzin to urządzenia, które nie cieszą się już zbyt dużą popularnością. Mimo iż są to najtańsze sprzęty, to obecnie większość użytkowników sięga po rozwiązania droższe, lecz zapewniające wygodę i komfort użytkowania. Takie potrzeby spełniają piece CO z podajnikiem. Wśród tego typu urządzeń można wyróżnić trzy główne modele budowy. Ten artykuł skupia się jednak na jednym z nich. A konkretniej na kotłach CO z podajnikiem rynnowym.

Dlaczego warto wybrać piec z podajnikiem?

Jeszcze zanim dokona się wyboru konkretnego kotła, warto uzmysłowić sobie, jak komfortowym rozwiązaniem jest piec wyposażony w podajnik. Niegdyś w Polsce korzystano głównie z kotłów zasypowych, które oprócz tego, że były nieekologiczne, to również bardzo niewygodne. Na szczęście coraz więcej osób wybiera rozwiązania, które ułatwiają życie i mają mniej negatywny wpływ na środowisko. Piece z podajnikiem w znaczący sposób ograniczają udział człowieka w ogrzewaniu danego obiektu. Jego rola ogranicza się jedynie do napełnienia zbiornika na opał oraz usunięcia popiołu. W zależności od pogody, wybranego modelu i panującej temperatury, opał w tego typu kotłach dosypywany jest raz na kilka lub nawet kilkanaście dni. Piece CO z podajnikiem są o wiele wygodniejsze niż tradycyjne, proste modele węglowe i są doskonałym rozwiązaniem w przypadku osób, które nie chcą lub nie mogą wyposażyć domu czy mieszkania w instalację ogrzewania gazowego.

Na jakiej zasadzie działa piec z podajnikiem rynnowym?

Istnieją trzy rodzaje podajników - tłokowy, ślimakowy oraz rynnowy. W tym ostatnim zastosowano połączenie dwóch poprzednich. Dzięki temu w piecach wyposażonych w podajnik rynnowy możliwe jest wykorzystywanie różnych typów paliwa. Jego nazwa nie wzięła się znikąd, ponieważ spalanie odbywa się w kanale przypominającym rynnę. Takie kotły funkcjonują na podobnej zasadzie co piece z podajnikiem ślimakowym, ponieważ podobnie jak one wyposażone są w ślimak, lecz palnik jest już skonstruowany nieco inaczej. W piecach tego typu można spalać tańszy i lekko zanieczyszczony opał. Warto jednak pamiętać, że wytwarzają one większą ilość dymu. W przypadku pieców z podajnikiem rynnowym powietrze podawane jest od spodu rynny, w jej końcowej części, gdzie znajdują się liczne otwory. Zanim paliwo dotrze do końca, jest już na tyle spalone, że do popielnika wpada jedynie popiół.

Jak wybrać dobry kocioł z podajnikiem rynnowym?

Wybierając piec z podajnikiem rynnowym i każdym innym warto kierować się kilkoma bardzo ważnymi aspektami. Przede wszystkim należy wybrać sprawdzonego, renomowanego producenta, który zagwarantuje najwyższą jakość urządzenia. Zakup kotła zawsze wiąże się ze sporym wydatkiem, jednak w tym wypadku nie warto za mocno oszczędzać. Zdecydowanie lepiej jest zakupić jeden porządny piec na długie lata użytkowania, niż decydować się na produkt gorszej jakości, który po jakimś czasie może ulec zniszczeniu i konieczna będzie jego kosztowna naprawa bądź całkowita wymiana.

Wybierając piec z podajnikiem warto również sprawdzić:

  1. Zastosowane sterowniki Kocioł, który wyposażony jest w automatyczne sterowniki wymaga minimalnej ingerencji człowieka w działanie pieca. Z kolei sterownik dwustanowy umożliwia manipulację poszczególnymi etapami procesu, co ma swoje przełożenie na większą wydajność i tym samym oszczędności. To rozwiązanie wymaga jednak nieco doświadczenia ze strony użytkownika.
  2. Klasę emisji zanieczyszczeń Normy dotyczące emisji zanieczyszczeń z pewnością w dalszym ciągu będą ulegały zaostrzeniom. Najrozsądniej jest więc wybrać kocioł 5 klasy, gdyż jego specyfikacja nieco wykracza poza aktualnie obowiązujące obostrzenia.
  3. Posiadane certyfikaty i atesty Za kilka lat kotły nieposiadające certyfikatu Ecodesign staną się kompletnie bezużyteczne, a wręcz nielegalne. Jest to związane z planowanymi zmianami w prawie unijnym, które dotyczą ograniczeń nakładanych na piece na paliwa stałe. Długa gwarancja - 5 a nawet 10 lat oraz kompleksowe usługi serwisowe są bardzo istotną sprawą i należy zwracać na to szczególną uwagę podczas wyboru kotła.
  4. Moc urządzenia Moc jest tak naprawdę najważniejszym parametrem, który zależy od powierzchni budynku oraz jego charakterystyki. Wybór odpowiedniej mocy jest bardzo istotny, ponieważ za słaby piec nie będzie w stanie ogrzać wszystkich pomieszczeń. Z kolei kocioł o zbyt dużej mocy nie wykorzysta w pełni swoich możliwości, co przełoży się na jego mniejszą efektywność.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pieca rynnowego z podajnikiem?

Piece z podajnikiem rynnowym wyróżniają się przede wszystkim swoją uniwersalnością, która polega na spalaniu szerokiej gamy dostępnych na rynku paliw i ich mieszanek - od ekogroszku, poprzez miał i pellet, aż po mieszanki ze zbożami. Z tego względu użytkownicy często decydują się właśnie na tego typu kotły. Jednak jak każde rozwiązanie, również i piece z podajnikiem rynnowym posiadają pewne wady. Prosty, poziomy układ podający paliwo jest nieco bardziej podatny na możliwość cofnięcia się żaru w stronę zasobnika. Decydując się więc na taki rodzaj kotła ważne jest, by posiadał on dodatkowe zabezpieczenie. Głównym z nich jest czujnik podajnika paliwa, który w razie wystąpienia wzrostu temperatury układu podającego, przekazuje sygnał do regulatora pieca. Ten zaś podejmuje wówczas kroki zapobiegające cofaniu się żaru.

Kolejnymi elementami zabezpieczającymi mogą być zawór termostatyczny bądź czujnik parafinowy. W momencie przekroczenia dopuszczalnej temperatury podajnika, zalewają one wodą układ podający i tym samym gaszą żar. Następnym sposobem jest wyłącznik krańcowy klapy zasobnika. Jako że cofanie się żaru jest tak naprawdę zjawiskiem bardzo rzadkim i najczęściej spowodowanym poprzez czynnik ludzki, a nie złe działanie urządzenia, to jest to rozwiązanie skuteczne. Przyczyną takiej sytuacji jest między innymi ciąg wsteczny, który wywołany może być przez niedomknięcie klapy zasobnika. Wyłącznik krańcowy uniemożliwia wówczas pracę kotła, co zapobiega wystąpieniu cofania się żaru.  

A może zainteresuje Cię:

klaster 5