Blog

 

Kotły 5 klasy są obecnie wpisane w standard. To one spełniają normy, wymagane przez przepisy i utrzymują wysoki poziom przy spalaniu. Co więcej oficjalne rozporządzenie nakazuje, aby do 2026 roku wszystkie piece odznaczały się klasą 5. Jakie są więc rodzaje i zastosowania kotłów tego typu?

Piece klasy 5 na paliwa stałe

Czym się charakteryzują? Zdecydowanie wysoka jakość oraz zniwelowana ilość emitowanych zanieczyszczeń to ich drugie imię. Kotły 5 klasy zapewniają także niesamowitą wygodę i niemalże całkowite wykluczenie Twojej siły i czasu do ich obsługi, dzięki zdalnemu sterowaniu całością konstrukcji.

Piece na ekogroszek w naszym sklepie

Kotły klasy 5 na ekogroszek występują najczęściej w postaci z podajnikiem. Jednym z przykładów będzie tutaj nasz Sztoker+ z automatycznym podajnikiem, znajdujący się na liście TOPTEN 2018. Jest to stalowy i wodny sprzęt grzewczy na ekogroszek, spełniający normy emisji zanieczyszczeń. Zainstalowany w Sztokerze+, podajnik ślimakowy znacznie ułatwia dawkowanie paliwa.

Innym rozwiązaniem będzie kocioł Optimus 5, który został wyposażony w kanały konwekcyjne oraz w komorę spalania. Piece na ekogroszek tego typu wykorzystują zarówno węgiel kamienny, jak i groszek energetyczny.

Z kolei kocioł węglowy Klaster 5 to niskotemperaturowy piec klasy 5 z retortowym palnikiem węglowym, przeznaczonym głównie do podgrzewania wody do temperatury 90 stopni. Model wyróżniony jest normą ECODESIGN. Kotły tego typu wykorzystywane są przede wszystkim pawilonach handlowych i usługowych, warsztatach, budynkach mieszkalnych oraz na terenach gospodarstw wiejskich.

Optimus 5

Kotły 5 klasy - efektywna spalarność

Kotły nowszej generacji wyznaczają się lepszą sprawnością spalania. Sięga ona w normalnych warunkach aż 75 procent. Jest to wysoki poziom, który gwarantuje nam przy odpowiednim doborze ustawień, utratę zaledwie 250 kg opału z całej tony. Dzięki podniesieniu sprawności pieca, węgiel jest bardziej ekonomiczny, a my generujemy oszczędności. Obniża to wykorzystanie ilości opału przy takim samym spalaniu. Czy to nie jest znacznie korzystniejsza opcja? Zdecydowanie, kotły 5 klasy działają o wiele lepiej, niż piece starego typu. Nie można im także odmówić nowoczesnego wyglądu oraz efektywniejszej pracy. Dodatkowo wyróżniają się innowacyjnymi rozwiązaniami i wysoką technologią.

Rodzaje kotłów 5 klasy

 • Kotły zasypowe dolnego spalania są to jedyne piece zasypowe, które od 2019 dostaniemy na rynku. Te z górnym zasypem czy górno-dolnym nie spełniają norm emisyjnych, dlatego zostały całkowicie wykluczone ze sprzedaży. Mimo że kotły z dolnym spalaniem były na rynku już długi czas, to nie szczyciły się popularnością tak samo, jak te z górnym spalaniem. Dlaczego? Przede wszystkim ich budowa wymaga większej wiedzy, a co za tym idzie kotły były droższe. Jedyny wylot spalin znajduje się w tym przypadku na dole, a piec wykazuje się czystym i efektywnym spalaniem węgla oraz drewna. Nie są też tolerancyjne dla wszystkich paliw. Nie spalimy w nich miału węglowego, węgla mocno spalających, a węgiel z kamieniami może być uciążliwy w użytkowaniu.
 • Pierwszym z kotłów podajnikowych będzie piec retortowy. Paliwo do niego podawane jest od dołu do pojemnika, w którym spalana jest wierzchnia warstwa. Jest to czyste spalanie, ponieważ substancje lotne przechodzą przez żar i ulegają spaleniu. Niestety kocioł tego typu nie toleruje dużych kawałków opału. Nie jest to też forma, która pozwoli na długą żywotność palnika ze względu na opory przepychania paliwa przez podajnik. Piece retortowe zależnie od firmy produkowane są ze stali i żeliwa w różnych konfiguracjach. W piecach retortowych pali się głównie węgiel kamienny w formie groszku. Niektóre palniki II generacji pozwalają też na spalenie miału.
 1. Piec retortowy generacji I nazywany jest potocznie retortą prostą. Są one nadal powszechnie stosowane a droga paliwa odbywa się od prostego ślimaka, który przepycha paliwo przez 90 stopniowe kolano i dociera do paleniska. Tego typu piec wymaga jednak stosowania wysokogatunkowego ekogroszku, który nie spieka się, nie koksuje oraz nie posiada dodatku miału lub kamieni.
 2. Druga generacja pozwala na palenie węgli lekko spiekających lub koksujących. Piece różnią się także między sobą budową niektórych elementów.
 • Kotły z palnikiem rynnowym to następny rodzaj pieca 5 klasy. Przypomina z wyglądu rynnę, która poniekąd transportuje paliwo. Dzieje się to na zasadzie wypychania opału przez podajnik ślimakowy i zsypywania go do popielnika z drugiej strony. Kocioł nie posiada tak, jak wyżej wymieniony piec zakrętu, utrudniającego funkcjonowania. Palniki te mają tendencję do kopcenia na mniejszych mocach.
 • Kolejnym rodzajem będą kotły z podajnikiem tłokowym. Jest to coś pomiędzy piecami zasypowymi a tymi z palnikiem rynnowym. Ten model charakteryzuje się niedużym rusztem albo perforowaną płytą z nadmuchem od spodu. Jest ona większa od tej umieszczonej w piecu z palnikiem rynnowym. Paliwo dosuwane jest w tym przypadku za pomocą tłoka. Ten rodzaj kotła toleruje niewymiarowy opał, ale w porównaniu z innymi kotłami nie jest tak precyzyjny.

Który z nich będzie najlepszy? Normy emisyjne wyeliminowały część kotłów z rynku. Obecnie głównie stosuje się piece z podajnikiem retortowym. Kotły z podajnikiem tłokowym to wariant jedynie do miejsc, które będą grzane stale i z dużą mocą.

Jakie są ceny kotłów 5 klasy?

Niestety, ale ceny nowoczesnych kotłów z podajnikami nie są najniższe. Koszt takiego pieca to kwota rozpoczynająca się od 8000 - 10000 tysięcy złotych i sięgająca naprawdę olbrzymich sum. Jest to znacznie kosztowniejsza inwestycja niż piece o niższej klasie, ale dzięki dofinansowaniom można łatwiej ją sfinansować. Wsparcia finansowe, dostępne w Polsce pozwalają na szybsze osiągnięcie celu i dostosowanie się do rozporządzonych norm, zabezpieczających środowisko przed niebezpiecznymi emisjami. O programach dopłat można dowiedzieć się w Urzędzie Miasta lub Gminy. Inną opcją może być skorzystanie z kredytu na wymianę kotła, który po części jest umarzany dzięki finansom z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Mimo dużego kosztu samego pieca, nie jest to cel nie do osiągnięcia. Jak widać można uzyskać wsparcie, które pomoże dostosować się do norm środowiskowych.

FAQ - najczęściej zadawane pytania


 1. Jakie są rodzaje kotłów 5 klasy?

  Rodzaje kotłów 5 klasy to kotły zsypowe dolnego spalania, piec retortowy, kotły z palnikiem rynnowym oraz kotły z podajnikiem tłokowym.

 2. Jakie są ceny kotłów 5 klasy?

  Ceny kotłów zaczynają się już od 8000 do 10000 złotych wzwyż. Jest to kosztowniejsza inwestycja, ale dzięki dofinansowaniom można ją łatwiej sfinansować.

 3. Jaka jest efektywna spalarność kotłów 5 klasy?

  Spalarność kotłów klasy 5 kształtuje się na poziomie 75% w normalnych warunkach.